Kedden hozta nyilvánosságra a Nemzetközi Kábítószer-ellenőrző Szerv (INCB) éves jelentését. Ebben az INCB megállapítja, hogy mind a kábítószer-kereslet, mind a -kínálat csökkentésére irányuló programok csak korlátozott eredményeket hoznak, és a mutatók javítása érdekében átfogóbb helyi, regionális és nemzetközi együttműködésre van szükség, ahol a kereslet és kínálat csökkentését együtt próbálják megvalósítani.
A jelentés bírálja az úgynevezett internetes gyógyszertárak terjedését. Az interneten ma már könnyen - akár több millió dózist rendelnek meg az emberek -, teljesen ellenőrizetlenül lehet hozzájutni különböző gyógyszerekhez, amelyek gyakran veszélyesek, mert egy részük illegális, sok közülük kábítószert tartalmaz, vagy hamisított.
Az INCB üdvözölte ugyanakkor a holland kannabisz-politikában bekövetkezett változást. Az új holland kormány ugyanis tavaly nyáron elismerte, hogy a kannabisz nem ártalmatlan. Eddig hét úgynevezett coffee shopot - itt legálisan lehet marihuánát vásárolni - zártak már be, és továbbiak bezárására tett ígéretet a kormány, elsősorban az iskolák és közintézmények környékén. Ezt azért is fontosnak tartja a szervezet, mert az utóbbi időben nőtt a kannabisz hatóanyagtartalma. Emellett prevenciós kampány megkezdésére is ígéretet tettek a hollandok. A marihuánafogyasztásban ugyanakkor Hollandia csak a középmezőnyben található, míg az élen van például Nagy-Britannia és Csehország.
A kábítószer-probléma leginkább Afrikában aggasztó - áll a jelentésben. Például Marokkó a legnagyobb szállítója a hasisgyantának, évente mintegy 3000 tonnát állítanak elő. Az Európában fellelhető kannabisznak is Afrika a legjelentősebb forrása. Az afrikaiak körében ráadásul nőtt az intravénás heroinhasználók száma, ami tovább növeli a HIV-pozitívok amúgy is magas számát. Kitér a jelentés arra is, hogy miközben az illegális szerek bejutnak az országba, a legális, gyógyászatban fontos kábítószer-tartalmú gyógyszerek, mint például a fájdalomcsillapítók nem jutnak be hozzájuk.
A jelentés régiónként elemzi a világ fő kábítószer-fogyasztási tendenciáit. Magyarországra nem téri ki külön, hazánkat csupán egyszer említi azzal összefüggésben, hogy az észak-balkáni kábítószer-szállítási útvonal az elmúlt években nagyobb jelentőséget kapott, mint a déli útvonal.
Európában továbbra is a marihuánafogyasztás vezet, miközben a heroinfogyasztás csökken. Az európai összlakosság 5,3 százaléka, azaz 28,8 millió ember fogyasztott marihuánát az elmúlt egy évben. Némi változás is történt a kábítószerezők megítélésében és a büntetésben. Oroszországban például nagyobb hangsúlyt kapott a terápia, míg Dániában és Franciaországban inkább a büntetés felé ment el a törvényi szabályozás - ismertette Topolánszky Ákos, egykori kábítószerügyi államtitkár a jelentés részleteit a keddi sajtótájékoztatón.
Magyarországon is a marihuána a legnépszerűbb drog
Nyírády Adrienn, a Nemzeti Drog Fókuszpont vezetője a 2003-as magyarországi kábítószer-fogyasztási adatokat ismertette. E szerint a magyarok 4,4 százaléka használt tiltott szert a vizsgálatot megelőző évben, a budapesti 14-16 éveseknek pedig a 18,6 százaléka.
Magyarországon is a marihuána a legnépszerűbb kábítószer mind a felnőttek, mind a középiskolások körében. 2003-ban Budapesten mintegy 4000 opiátfogyasztó volt. A kábítószer-fogyasztók közül 15 ezret kezeltek, ez 3000-rel több volt, mint a korábbi években. Ennek az az oka, hogy ebben az évben módosították úgy a büntető törvénykönyvet, hogy a büntetés helyett az elterelést is választhatták a kábítószerezésen kapottak. Ezzel párhuzamosan - és körülbelül ennyivel -csökkent a kábítószer-fogyasztásért elítéltek száma.