A pápai temetés nem csak, hogy egy történelmi pillanat, de különleges lehetőség is a diplomáciai kapcsolatok felújítására, megerősítésére, vagy egyenesen létrehozására. Ilyen értelemben hatalmas világpolitikai találkozóról is szó van, körülbelül 200 kormány- és államfő, illetve számtalan egyéb vezető politikus vesz részt a szertartáson. Ehhez hasonló esemény szinte még nem is volt, utoljára 1910-ben gyűlt össze nyolc koronás fő VII. Edward angol király temetésén - írja a Financial Times.
Ott van többek között George Bush amerikai, Basár el-Aszad szíriai, Robert Mugabe zimbabwei elnök vagy Tony Blair brit, Mohammed Khatami iráni kormányfő. Igaz, nem várható, hogy komolyabb megbeszéléseket folytasson egymással bármelyikük is, nem csak a személyes vagy diplomácicai okok, de a logisztikai problémák és a pápa emlékének tiszteletben tartása miatt sem.
Az azonban bizonyos, hogy egy-két szót megpróbálnak majd egymással váltani a nagyhatalmú politikusok. Csütörtök este George Bush például Silvio Berlusconival vacsorázott, nem sokkal azután, hogy találkozott Ciampi olasz államfővel. Bush-sal sokan próbálnak majd találkozni, különösen jó esély ez Csen Sui-bian tajvani elnöknek, akinek országát sok állam nem ismeri el, és a temetésen való részvétele miatt Kína nem is képviselteti magét a szertartáson.
Ugyancsak szokatlan a zimbabwei elnök látogatása, akit az utóbbi hetekben választottak újra hazájában - sokak által megkérdőjelezett tisztaságú választásokon, ráadásul hivatalosan ki van tiltva az Európai Unió tagállamaiból. Ő és - országa atomprogramja miatt sokat kritizált - Khatami iráni elnök sem valószínű, hogy szóba állhat majd Bush-sal.
Az európai vezetők feltehetően az uniós alkotmány várható franciaországi és hollandiai népszavazási elutasításáról, míg az arab politikusok az iraki helyzetről pusmognak. Sokukat felettébb érdekli, ki lehet majd az új pápa, főként a latin.-amerikaiakat, mivel jó esélye van annak, hogy az új egyházfő az ő földrészük szülöttje lesz.
Václav Klaus cseh államfő bizonyára megosztja politikustársaival kényszerleszállásának élményeit, amikor különgépe egy elrepedt ablak miatt csütörtökön késő este Münchenben leszállt.
A vatikáni tisztségviselők a Szent Péter bazilika bejáratától jobbra helyet foglaló politikusok ülésrendjéről biztonsági okokból nem voltak hajlandók nyilatkozni, de annyit elmondtak, hogy a francia ábécét alkalmazták - lévén hagyományosan a francia a diplomáciai nyelve. Ennek köszönhetően az Egyesült Államok küldöttségétől elég távol kerülnek Irán politikusai, Szíria delegációja pedig egészen messzire. Érdekes, hogy a televíziós képek szerint Mádl Ferenc magyar államfő az iráni elnök, Mohammed Khamati mellett ül.
Magyarországról Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Szili Katalin az Országgyűlés elnöke pénteken reggel fél hétkor érkezett Rómába. Mádl Ferenc államfő feleségével már csütörtök este Rómába érkezett. A pénteken reggel érkezettek között van Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára és Habsburg György utazó nagykövet.
A közjogi méltóságokon kívül a pápa temetésén mindegyik magyar parlamenti párt képviselteti magát. Az MSZP részéről a pénteken elutazott küldöttségben Nyakó István szóvivő és Donáth László evangélikus lelkész, országgyűlési képviselő vesz részt. Az SZDSZ frakciójából Mécs Imre utazott el a temetésre. Az MDF képviseletében Dávid Ibolya pártelnök és Sisák Imre országgyűlési képviselő indult Rómába. A Fidesz-delegáció tagjaként Harrach Péter, a Magyar Kereszténydemokrata Szövetség elnöke, és Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt vezetője utazott el. Orbán Viktor, a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség elnöke már szerda óta Rómában tartózkodik.
[origo]/MTI