Jerzy Szmajdzinski lengyel külügyminiszter kedden hivatalosan is bejelentette, hogy az ENSZ-mandátum év végi lejártával kivonják a jelenleg Irakban állomásozó 1700 fős lengyel haderőt. Kiderült az is, hogy Lengyelország az év végéig nem vállal további katonai szerepet a közel-keleti országban.
Korábban már több vezető lengyel politikus, így a múlt hónapban Aleksander Kwasniewski lengyel államfő is utalt a küszöbön álló lengyel csapatkivonásra.
1700 fős haderejével Lengyelország jelenleg az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció negyedik legnagyobb résztvevője. A koalícióból már kivált Spanyolországgal együtt részt vett a Dél-Irakban állomásozó 10 000 fős, az amerikai és brit haderőt kiegészítő soknemzetiségű haderő vezérkarában is.
A múlt évi spanyol csapatkivonás óta folyamatosan foszlik szét a nemzetközi koalíció - emlékeztet az International Herald Tribune. A múlt évi spanyol döntés után nem sokkal Nicaragua, Honduras és a Dominikai Köztársaság is hazarendelte katonáit. Magyarország 2004 decemberében, majd Hollandia 2005 márciusában vonta ki a harcoló egységeit Irakból. A frissen megválasztott ukrán miniszterelnök, Julia Tyimosenko is közölte, hogy 2005 végéig kivonja az 1600 fős ukrán haderőt.