Keményvonalas elnöke lesz Iránnak

Vágólapra másolva!
Mahmúd Ahmadinedzsád nyerte az iráni elnökválasztást - jelentették be szombaton Teheránban. A szoros versenyt jósoló előzetes várakozásokra rácáfolva a teheráni polgármester fölényesen megnyerte a pénteki második fordulót.
Vágólapra másolva!

A véglegesnek tekinthető adatok szerint az ultrakonzervatívként jellemzett Ahmadinedzsád a szavazatok 61,75 százalékát, ellenfele, a reformernek tartott Ali Ahbar Hasemi Rafszandzsani volt elnök 35,87 százalékát szerezte meg.

A belügyminisztérium közlése szerint az Iránban leadott összes szavazat összeszámlálása alapján Ahmadinedzsádra 17,21 millió, ellenfelére valamivel több, mint tízmillió érvényes voksot adtak le. A 46,6 millió szavazásra jogosult közel hatvan százaléka vett részt a voksoláson. A fennmaradó szavazatok érvénytelenek voltak. Nem összesítették még a külföldön leadott voksokat - becslések szerint 120 ezer ilyen van -, ám azok már nem befolyásolhatják a végeredményt.

Az ellentábor már a szavazatszámlálás félidejénél gyakorlatilag beismerte vereségét. Rafszandzsani egyik, magát megnevezni nem kívánó tanácsadója csak annyit mondott: mindennek vége, vesztettünk.

Forrás: EPA

Mahmúd Ahmadinedzsád

A 48 éves teheráni főpolgármester a vallásos szegények támogatásával aratott győzelmet a veterán politikusnak számító - a választások előtt Irán második legbefolyásosabb politikusának tartott - Rafszandzsani felett, aki mögött viszont a haladó politikai pártok és a jómódú irániak sorakoztak fel.

A jelenleg 48 éves keményvonalas politikus valaha a forradalmi gárdában is szolgált. Politikai elemzők első megjegyzései szerint az iráni atomprogrammal kapcsolatban kevésbé lesz kompromisszumokra kész, bár nem tudni egyelőre, milyen befolyással bír majd a probléma kezelésére. Az is várható, hogy az Iránban most kezdődő új politikai korszak bevágja az ajtót az Egyesült Államok és az ázsiai ország közötti kapcsolatokban remélt lényegi változás előtt.

Más vélemények szerint a 67 milliós iráni nemzet megosztottsága még inkább elmélyül, hiszen az új elnök a Rafszandzsani mögött felsorakozott reformpárti politikusok, diákok, egyházi személyiségek és tudósok szerint a tekintélyuralmi kormányzás irányvonalát képviseli majd.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!