Az egész hadsereg küzd az árral Romániában

Vágólapra másolva!
A romániai árvízben legalább tizenhárman meghaltak, öten eltűntek, és több mint tizenkétezer embert kellett kilakoltatni eddig. Víz alá került az országban több mint 20 ezer ház és gazdasági épület, több mint 100 ezer hektár termőföld és kaszáló. Súlyos károkat okozott a katasztrófa az áram- és gázellátási, valamint a távközlési hálózatban is. A román kormány már a teljes hadsereget bevetette a lakosság megsegítésére. 
Vágólapra másolva!
Forrás: MTI/Németh György
A kép illusztráció

Legalább tizenhárman meghaltak, öten eltűntek, és több mint tizenkétezer ember kellett kilakoltatni a júliusi romániai árvíz miatt. A román kormány péntek délelőtt a stratégiai fontosságú tárcák vezetőinek bevonásával kabinetülésen tekintette át az ország 32 megyéjét pusztító árvíz nyomán keletkezett helyzetet, és meghozta a katasztrófa sújtotta vidékek lakosságának megmentését és segélyezését szolgáló legsürgősebb intézkedéseket.

A víz alatt álló dél-moldvai megyék sürgősségi élelmiszer-, ivóvíz- és gyógyszerellátására a többi között katonai szállítógépekből álló légihidat létesítettek, és kerülő utakon közlekedő gabonaszállító szerelvényeket indítottak a katasztrófa sújtotta moldvai városok és falusi települések felé. Ezzel egyidejűleg a közlekedési minisztérium illetékesei a helyhatósági szervekkel karöltve megsokszorozott erővel dolgoznak az árvíz által elmosott útszakaszok és vasútvonalak helyreállításán.

A nemzetvédelmi miniszter rendelete értelmében az egész román hadsereget és az adott helyzetben felhasználható technikai eszközeit, főleg katonai járműveit bevetették a helyhatóságok megsegítésére, a lakosság és az anyagi javak mentésére. Az államelnök és a kormányfő külföldi segélykérésével egy időben a kormány felhatalmazta a külügyminisztert, hogy járjon el a NATO fennhatósága alá tartozó katasztrófaelhárító struktúrák és a nemzetközi segély- és civil szervezetek támogatásának megszerzéséért.

Legalább 13 halott, öt eltűnt és 20 ezer ház víz alatt

Az ülés után megtartott sajtótájékoztatón a kormányfő közölte, hogy intézkedett csaknem 360 millió dollár értékű költségvetési tartalék felhasználásáról a lakosság gyors segélyezésére és az árvízkárok csökkentésére. Vasile Blaga belügyminiszter ismertette az árvízkárok hivatalos és egyelőre csak ideiglenes mérlegét. Közlése szerint a központosított adatok szerint tíz ember életét vesztette, közülük öten a legsúlyosabban érintett Vrancea megyében. (Azóta a Rompres legfrissebb jelentésében Vrancea megyében további három - tehát összesen nyolc - halottról számolt be). A belügyminiszter beszámolójában szereplő három eltűnttel szemben a román elektronikus média legfrissebb jelentéseiben már legalább öt eltűnt személy szerepelt.

Csak a moldvai megyékben keletkezett árvíz elől kimenekített és ideiglenesen kilakoltatott személyek száma meghaladja a 12 ezret. Csupán négy moldvai megyében összedőlt 368 ház. Víz alá került az országban több mint 20 ezer ház és gazdasági épület, több mint 100 ezer hektár termőföld és kaszáló. Súlyos károkat okozott a természeti katasztrófa az áram- és gázellátási, valamint a távközlési hálózatban. Például 229 településen megszakadt az áramszolgáltatás, több helyen földgáz- és kőolaj-fővezetékeket szakított el árhullám, kőomlás vagy földcsuszamlás.

Nagy károk keletkeztek a közlekedési útvonalakban. Több helyen elmosta, elsodorta az ár a Bukarestet Moldvával, illetőleg Temesvárral összekötő vasútvonalakat, elmosott, súlyosan megrongált 76 országutat és egy európai (E85) útvonalat, tönkrement 425 híd és 749 gyaloghíd.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!