Egy amerikai prédikátor megölné a venezuelai elnököt

Vágólapra másolva!
Hugo Chávez venezuelai elnök megölésére buzdított egy amerikai televíziós prédikátor, Pat Robertson. Szerinte Chávez óriási veszélyt jelent az Egyesült Államokra, és úgy vélte, sokkal olcsóbb lenne tényleg megölni, mint egy újabb háborút kezdeni. Ezzel arra utalt, hogy a venezuelai elnök többször is ellene való összeesküvéssel vádolta az Egyesült Államokat. Az amerikai kormány azonnal elhatárolódott a hetvenöt éves ókonzervatív prédikátor szavaitól.
Vágólapra másolva!

Hugo Chávez venezuelai elnök likvidálását szorgalmazta Pat Robertson ókonzervatív televíziós prédikátor vallási műsorában a Christian Broadcasting Network (CBN) sugárzott. A washingtoni kormány nyomatékosan elhatárolta magát a szavaitól, amelyeket "helytelennek" minősített.

A 75 éves teleevangélista "szörnyű veszélynek" minősítette az Egyesült Államokra nézve a kőolajban gazdag dél-amerikai ország populista elnökét, akit az Egyesült Államoknak meg kell állítania, még mielőtt Venezuelát "a kommunista beszivárgás és a muzulmán szélsőségesek ugródeszkájává változtatja".

Robertson kijelentette: "Ha Chávez úgy hiszi, hogy meg akarjuk ölni, valóban meg is kellene tennünk. Sokkal olcsóbb lenne, mint háborút kezdeni." Irakra utalva hozzátette: "Nincs szükség még egy 200 milliárd dolláros háborúra, hogy megszabaduljunk egy erőszakos diktátortól."

José Vicente Rangel venezuelai alelnök bűncselekménynek és "terrorizmusnak" minősítette kedden Robertson megnyilvánulását, hozzátéve, hogy Caracas vizsgálja, milyen jogi lépéseket tehet az ügyben. "A labda Washington térfelén pattog, miután e bűnös megjegyzést amerikai állampolgár tette" - hangsúlyozta. "Óriási képmutatás a terrorizmus ellen szónokolni, miközben az ország szívében nyilvánvalóan terrorista megnyilatkozások hangzanak el" - fűzte hozzá, szarkasztikusan "nagyon keresztényinek" nevezve Robertson szavait. A venezuelai alelnök mindazonáltal olyan emberként írta le a televíziós személyiséget, "akinek, úgy tűnik, csekély befolyása van" az Egyesült Államokban.

Robertson, a Christian Coalition szövetség, a virginiai Regent University, a CBN televízió, az Operation Blessing International Relief, a The Flying Hospital, valamint számos más szervezet és intézmény alapítója az 1988-as választáson pályázott a Republikánus Párt elnökjelöltségére, de alulmaradt idősebb George Bush akkori alelnökkel szemben.

Sean McCormack, az amerikai külügyminisztérium szóvivője kedden leszögezte, hogy a kormány nem osztja Pat Robertson nézetét, amely nem képezi az Egyesült Államok politikáját. Teljesen alaptalan minden olyan vád vagy sugallat, amely szerint az Egyesült Államok bármiféle ellenséges akcióra készülne Venezuela vagy a venezuelai kormány ellen - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy a teleevangelista megjegyzését annak kell venni, ami, egy állampolgár magánvéleményének.

Hugo Chávez többször is azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy összeesküvést sző megdöntésére, amit Washingtonban határozottan cáfoltak. Caracas követelte, hogy az amerikai hatóságok csapjanak le Floridában szervezkedő kubaiakra és venezuelaiakra, akiket Chávez életére törő terroristáknak nevezett.

Donald Rumsfeld védelmi miniszter kedden újságírók kérdésére válaszolva, leszögezte, hogy nem tud semmiféle olyan megfontolásról, amelyet Pat Robertson felvetett, és ha lenne olyan, akkor biztosan tudna róla. A minisztérium nem tesz ilyen törvénysértő dolgokat, a magánemberek mindig mindenfélét mondanak - hangoztatta.

Gerald Ford volt amerikai elnök a hetvenes években rendeletben illegálisnak nyilvánította a politikai ellenfeleket likvidáló merényleteket. Az Egyesült Államokban korábban több sikertelen merényletet is szőttek Fidel Castro kubai vezető ellen. Venezuela a világ ötödik legnagyobb kőolajexportőre, s a kivitel fele az Egyesült Államokba irányul.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!