A Rita a történelem harmadik legerősebb hurrikánja - az amerikai Nemzeti Hurrikánközpont (NHC) szerint, ugyanakkor nem kizárt, hogy tovább erősödik, és akár a valaha mért legnagyobb hurrikánná is fejlődhet - mondják a meteorológusok. A Rita az Egyesült Államok déli - pontosabban Texas - partvidékét fenyegeti. Az előrejelzés szerint szombaton reggel csaphat le Galveston vidékére, ám az sem kizárt, hogy még irányt vált, így Észak-Mexikótól Louisianáig bárhol partot érhet. George Bush amerikai elnök rendkívüli állapotot hirdetett ki a térségben.
A CNN beszámolója szerint a galvestoniak két hetes távollétre készülnek, bár vannak, akik vonakodnak távozni. A város ugyanakkor már szenvedett - nem is kis - veszteséget hurrikántól. 1900-ban az Egyesült Államok mindeddig legpusztítóbb vihara sújtotta a homokpadra épült települést. Akkor szinte teljesen a föld színével vált egyenlővé Galveston, a víz teljesen elborította. A várost tíz év alatt építették újjá, és hullámvédő-gátat is felhúztak. Az öt méter magas gátak ugyanakkor nem valószínű, hogy útját állják a Rita által keltett, közel hét méteres tengerárnak.
A térségben található Houston, az USA negyedik legnépesebb városa, jelentős olajipari központ is. A településről hosszú sorokban távoznak autóikkal az emberek. Az összes városból kivezető úton torlódás van. A texasi partokon több mint egymillió ember igyekszik kikerülni a vihar útjából, sokan közülük már ide is menekültek - a közel egy hónapja tomboló Katrina pusztítása elől. A Bay Cityben található atomerőműt is kikapcsolják a biztonság kedvéért.
A kiterjedt vihar miatt ugyanakkor New Orleans újra víz alá kerülhet, ugyanis az előrejelzett esőmennyiség feltehetően eléri azt a határt, amellyel a város meggyengült gátrendszere nem képes majd megbírkózni. A városban több mint ezer ember vesztette életét a Katrina miatt.
A vihar középpontjában 897 millibaros a nyomás, amely alacsonyabb mint a múlt hónap elején pusztító Katrinában volt. Csak két olyan hurrikánról tudnak az amerikai meteorológusok, amelyben alacsonyabb volt a nyomás mint a Ritában: az 1988-ban Jamaikát és a Yucatán-félszigetet sújtó Gilbert, illetve az 1935-ben Florida Keyst pusztító Labour Day (Május elseje) hurrikán. Az NHC igazgatója szerint a Rita jóval pusztítóbb lehet, mint a Katrina volt. A 600 kilométer széles vihar erejét a Mexikói-öböl langyosabb vizéből nyeri.
Csütrötök reggelre a viharban már 345 kilométer per órás széllökések is előfordultak. Ekkor a forgószél középpontja 800 kilométerre dél-délkeletre volt Galvestontól és 14 kilométer per órás sebességgel közeledett a város felé.
MTI/[origo]