Pokolgépet robbantottak pénteken a legnagyobb szunnita párt bagdadi irodája előtt. A pártot feltehetően azért támadták meg, valószínűleg szunnita lázadók, mert jóváhagyta az általa korábban ellenzett iraki alkotmánytervezetet. A párt szerdán beleegyezett, hogy későbbi alkotmánymódosítás fejében hajlandó elfogadni a dokumentumot, függetlenül annak a föderalizmusra vonatkozó, általuk kifogásolt passzusaitól. A megállapodás nyomán a párt az alkotmánytervezet megszavazására szólította fel a szunnitákat, és csütörtökön begyűjtötték azokat a plakátokat is, amelyeken a tervezet elutasítását szorgalmazták. A pokolgép Bagdad egyik központi negyedében robbant az Iraki Iszlám Párt irodája előtt. Senki nem sérült meg.
Az alkotmányról szombaton tartanak népszavazást Irakban. Összesen 15,5 millió iraki regisztráltatta magát a szavazásra a 24 millió választásra jogosult közül, ami több mint egymillióval több, mint a tavaszi ideiglenes parlamenti választásokra feliratkozók száma. A tervezetről szerda éjjel sikerült megállapodniuk az iraki parlamenti pártoknak. Az arabul és kurd nyelven kiadott szavazási lapon egy kérdés szerepel majd egy igen és egy nem válaszlehetőséggel. A kérdés így szól: "Helyesli-e Irak alkotmánytervezetét?"
Betiltják a szombati autózást
A robbantás annak ellenére történt, hogy rendkívül szigorú biztonsági intézkedéseket vezettek be a szombati népszavazás előtt. Péntek hajnaltól lezárták az ország határait, csak élelmiszert, ivóvizet, üzemanyagot szállító járművek léphetik át a határt, és vasárnap estig zárva lesz bagdadi nemzetközi repülőtér is. Szombaton a magánemberek nem használhatják autóikat.
Péntektől vasárnap estig szigorúan tilos polgári személyeknek, illetve a magánmilíciák tagjainak a fegyverviselés. Az éjszakai kijárási tilalom hétfő estig egy órával hosszabb lesz majd. Az iraki légierő repülőgépei szombaton a levegőből felügyelik a választási helyiségeket. Az iraki biztonsági erőket a nemzetközi koalíció katonái is segítik a referendum biztonságos lebonyolításában, akárcsak a januári parlamenti választások során. Az iraki al-Kaida a szavazás bojkottjára szólított fel, és fokozott erőszakot helyezett kilátásba. A szavazók várhatóan nem a felszólítások, hanem az erőszaktól való félelem miatt maradnak majd távol a szavazástól.
Sok a vitás kérdés
Az alkotmánytervezeten május óta dolgozik egy külön erre a célra felállított testület. Az alkotmányozó bizottságban ugyanakkor főleg a síiták és a kurdok befolyása érvényesült. A Szaddám idején a hatalmat birtokló szunnita vallású kisebbség képviselői csak júliusban csatlakoztak a testülethez, és folyamatosan kritizálták a tervezetet, sőt az alapokmányról szóló augusztus 28-i parlamenti vitát is bojkottálták.
A szunniták legfőbb ellenérzései a tervezett alaptörvénnyel kapcsolatban, hogy decentralizálná az államot, szövetségi államformát határoz meg Irak számára. A kurdok gyakorlatilag autonóm státust kapnak az északi országrészben, a síitáknak pedig délen teremt hasonló lehetőséget az alkotmány. A szunnitáknak így nem lesz lehetőségük arra, hogy az északon és délen még feltáratlan olajmezők bevételeiből részesülhessenek.
Hevesen ellenzik Szaddám egykori pártja, a Bász párt törvényen kívül helyezését, sok szunnita attól tart, hogy ennek következtében személyesen vonják felelősségre, mert tagja volt az egykori állampártnak.
Vita alakult ki a nemzeti identitás megfogalmazásáról is. A szöveg szerint Irak "az iszlám világ része, és arab lakossága az arab világ része". Ez egy gesztus a nem arab kisebbségek, például a kurdok felé, ugyanakkor sok síita és szunnita is azt szeretné, ha a szöveg kimondaná: Irak egészében az arab világ része.
Vitás kérdés emellett az iszlám vallás szerepe az államban. Az alkotmánytervezet ugyan kimondja, hogy a törvényeket az iszlám vallás alapján hozzák meg, de emellett azt is kinyilvánítja, hogy egyetlen törvény sem ellenkezhet a demokratikus alapelvekkel.
Ha elbukik, jövőre újat írnak
Az alkotmánytervezet akkor bukik el, ha legalább három tartományban a szavazók több mint kétharmada elutasítja. Az eredményre körülbelül tíz napot kell várni. Ha az emberek megszavazzák a tervezetet, akkor december 15-én új választást tartanak, és december 31-én új kormány lép hivatalba. Ha elutasítják, a mostanit feloszlatják, és új ideiglenes nemzetgyűlést választanak. Ez újabb alkotmánytervezetet fogalmaz meg, amiről 2006 októberében tarthatnak új népszavazást.
Támogatói szerint még egy hibás alkotmány is jobb a semminél, hogy működőképes, hiteles, választott parlamentje lehessen Iraknak, ellenzői ugyanakkor azzal érvelnek, hogy az alkotmánnyal kapcsolatos széles körű egyetértés hiánya miatt további megosztottság, sőt polgárháború vár az országra.
[origo]/MTI