Rendkívüli arab csúcsértekezlet összehívását szorgalmazta Szíria az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) hétfőn elfogadott határozata miatt. A testület arra szólította fel Damaszkuszt, teljes mértékben és feltétel nélkül működjön együtt a Rafík Haríri volt libanoni miniszterelnök meggyilkolását kivizsgáló nemzetközi bizottsággal.
A határozat miatt kedden több száz - egyes források szerint kétezernél is több - tüntető vonult Damaszkusz utcáira, egyebek közt az amerikai nagykövetség elé- A zászlókat lengető, nacionalista dalokat éneklő tömeg a "politikai indítékúnak" minősített BT-határozat ellen tiltakozott.
Szíria az Arab Liga rendkívüli csúcsértekezletének összehívásával regionális támogatást szeretne kapni az egyhangúlag elfogadott BT-határozattal szemben. Az Arab Liga diplomatái szerint ugyanakkor a 22 tagállam között nincs egyetértés a rendkívüli csúccsal kapcsolatban. Ehelyett egy szűkebb körű, Szíria, Szaúd-Arábia, Algéria, Libanon és Egyiptom részvételével zajló találkozójára látnak lehetőséget, ha más tagállamok kitérnek a részvétel elől. Több tagállam ugyanis a BT-határozat fő támogatói közé tartozó Egyesült Államokhoz, Franciaországhoz és Nagy-Britanniához fűződő kapcsolatait félti.
"Igazságtalan határozat"
Egy magas rangú szíriai vezető kedden méltánytalannak ítélte a 1636-os számú határozatot. "A határozat igazságtalan. Szíria sajnálja, hogy ilyen határozatot egyhangúlag elfogadtak. Ez aggodalmat kelt a szíriaiak körében" - közölte a név nélkül nyilatkozó illetékes. "A határozat alapvetően azokon a szerintünk elsietett és nem eléggé objektív következtetéseken alapul", amelyeket a Mehlis-jelentés tartalmaz - mondta.
A szíriai sajtó a szankciók hiányát emelte ki a BT-határozatból, egyben Damaszkusz együttműködési készségét hangsúlyozva a Haríri-gyilkosság ügyében. Az Asz-Szaura damaszkuszi lap főcíme szerint "a BT a szankciós fenyegetésektől megtisztított határozatot fogadott el, és együttműködést sürget". "Bennünket akarnak vádolni, de mi együttműködünk a (vizsgálatot folytató) bizottsággal, hogy bizonyítékokkal álljunk elő a bűnösök ellen - írta az as-Sara kommentátora. - Nem ez az első eset, hogy Szíriára hatalmas nyomás nehezedik, de a mostani a legveszélyesebb. A Tisrin szerint "az ENSZ-határozatban Szíria bűnösségét feltételezik ahelyett, hogy az ártatlanságát vélelmeznék, de mi az együttműködés mellett döntöttünk". A lap kiemeli, hogy "a határozatban nem említik erő alkalmazását, és nyíltan a szankciókról sem beszélnek".
Azv ENSZ-határozatot a Detlev Mehlis német ügyész vezette ENSZ-vizsgálóbizottság által készített jelentés alapján fogadták el. Az október 20-i jelentés szerint egybehangzó bizonyítékok vannak a szíriai és a libanoni titkosszolgálatok szerepére a Haríri-gyilkosságban, és Damaszkusz nem működik eléggé együtt a vizsgálatban.
Oroszország kedden saját diplomáciai sikereként könyvelte el, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) megkímélte Szíriát a szankciókkal való közvetlen fenyegetéstől és a terrorizmus megalapozatlan vádjától. "Hála az orosz fél és más küldöttségek erőfeszítéseinek, törölték a szövegből azokat a politikai töltetű kitételeket, amelyeknek semmi közük sincs a Haríri-gyilkosság vizsgálatához" - közölte a moszkvai külügyminisztérium.
Bejrútban a Szíria szilárd szövetségesének tartott Emile Lahud libanoni elnök közölte, remélhetőleg a határozat feltárja "a teljes igazságot", és "szilárd alapot teremt annak kiderítésére, kik voltak a tervezők, a végrehajtók, és kik segítettek a bűncselekmény elkövetésében". Az államfő kitart amellett, hogy Szíriának és libanoni szövetségeseinek nincs közük a gyilkossághoz, a vizsgálat bizonyítja majd ártatlanságukat.