Esélytelen az ellenzék Azerbajdzsánban

Vágólapra másolva!
Orosz politológusok kétségbe vonták az azeri ellenzékiek képességét jelentős politikai fellépésre a vasárnapi parlamenti választáson. A hatóságok ugyanis a múlt hónapban az ellenzék több száz hívét vették őrizetbe, és megakadályozták Rasul Guliyev ellenzéki vezér hazatérését amerikai emigrációjából. A legnagyobb ellenzéki koalíció csütörtökön nagyszabású tüntetéseket helyezett kilátásba a jövő hétre, ha tömeges csalásokra derül fény a választásokon.
Vágólapra másolva!

Orosz politológusok kétségbe vonták az azeri ellenzékiek képességét jelentős politikai fellépésre a vasárnapi parlamenti választáson. Azerbajdzsánban a parlamenti választás sokkal kevésbé fontos, mint az elnökválasztás, és az ellenzéki erők együttes súlya sem haladja meg a 30 százalékot. Ráadásul Ilham Aliyev azeri elnök "megelőző intézkedéseket foganatosított", és most számos ellenfele vagy börtönben van, vagy külföldre kényszerült - mondta Vjacseszlav Nyikonov, a Politika alapítvány elnöke szombaton Moszkvában. Persze lesznek olyanok, akik kifogásolják a választási eredményeket, de ez nem hat ki a politikai helyzet egészére - jósolta a Kreml-barát szakértő az Interfax szerint.

Bár az azeri ellenzék nem fogja nyomban elismerni az eredményeket, nem lesz alapja arra, hogy a nemzetközi közösséghez forduljon, ha a hatóságok tartózkodnak a néptömegekkel szembeni megtorló intézkedésektől - mondta a posztszovjet Független Államok Közösségét kutató moszkvai intézet igazgatója, Konsztantyin Zatulin, aki egyben dumaképviselő is.

A hatóságok a múlt hónapban az ellenzék több száz hívét vették őrizetbe, megakadályozták Rasul Guliyev ellenzéki vezér hazatérését amerikai emigrációjából. Ezután Aliyev menesztett egy tucat vezető tisztségviselőt, két minisztert le is tartóztattak, amiért állítólag összeesküvést szőttek Guliyevvel. A legnagyobb ellenzéki koalíció csütörtökön nagyszabású tüntetéseket helyezett kilátásba a jövő hétre, ha tömeges csalásokra derül fény a választásokon. A voksolást 600-600 megfigyelő követi nyomon a FÁK-tól, illetve az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettől.

Oroszország, amelyet már amúgy is felizgattak a FÁK-tagokat egymás után érő népfelkelések, és lekötnek a saját kaukázusi területén zajló iszlám gerillatámadások, nem akar változást Azerbajdzsánban - mutattak rá politikai elemzők, egyben feltételezve, hogy a Nyugat sem bátorítja az azeri ellenzéket annyira, mint a grúzt vagy az ukránt.

Az Egyesült Államok ugyancsak félti Azerbajdzsán stabilitását, amely a Kaszpi-tengertől Oroszország elkerülésével Törökországig nyúló olajvezeték kútfeje, és egyben közép-ázsiai katonai terjeszkedésének ugródeszkája. Az amerikaiak használják Azerbajdzsán légterét afganisztáni repülésekhez, radarállomásokat létesítettek az iráni és az orosz határmelléken.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!