A szlovák kormányfő szerint a brit EU-elnökség legutóbbi költségvetési javaslata "jó alap a végső tárgyalásokhoz és a kompromisszum megtalálásához". A 2007-2013 közötti időszakra vonatkozóan előző nap benyújtott költségvetési javaslat "jobb, mint az előző" - jelentette ki Mikulás Dzurinda a csütörtökön este kezdődő brüsszeli uniós csúcsértekezlet előtt.
"Megállapodást akarok, és ennek érdekében minden tőlem telhetőt megteszek" - mondta újságíróknak, amikor megérkezett a jobboldali politikai erőket tömörítő Európai Néppárt (EPP) csütörtök délutáni tanácskozására, a Brüsszel külvárosában lévő Meise-be. A szlovák kormányfő álláspontja ellentétben áll a legtöbb uniós tagországnak a legújabb brit tervet is elutasító álláspontjával.
Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök a Benelux-államok (Belgium, Hollandia, Luxemburg) és a visegrádi országcsoport (Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország) tagjainak délelőtti tanácsozása után úgy nyilatkozott: e hét ország egyetért abban, hogy az EU-nak szüksége van a hosszú távú költségvetési tervre, de hatan közülük nem tartják elfogadhatónak jelenlegi formájában a legfrissebb elnökségi kompromisszumos javaslatot.
Gyurcsány nem közölte, hogy melyik ország az, amelyik kilóg a sorból, de Dzurinda nyilatkozata után egyértelművé vált, hogy Szlovákiáról van szó.
Az Európai Unió elnökségét jelenleg betöltő Nagy-Britannia szerdán ismertette az EU hétéves költségvetésére vonatkozó új javaslatát. Ebben az eredeti elképzeléseihez képest több pótlólagos támogatást ajánlott fel hét új tagállamnak, Lengyelországnak, Magyarországnak, Csehországnak és Szlovákiának, továbbá a három balti államnak a 2007-2013-as, uniós költségvetési időszakra. Ez ugyanakkor még mindig kevesebb, mint amennyi az EU elnöki posztját előzőleg betöltő Luxemburg tervezetében szerepelt.
[origo]/MTI