Josep Borrell Fontelles a hagyományoknak megfelelően részt vett a csúcsértekezlet elején, és ismertette az EP álláspontját a költségvetés ügyében - mint mondta, a frakciók vezetői csütörtökön véglegesítették azt. Leszögezte, hogy az EP nem fogadja el a brit elnökség utolsó ismert javaslatát, de ez nem jelenti azt, hogy a testület vétót emel. A parlament felelős döntéseket hoz, ezt a közelmúltban is bizonyította például az ugyancsak nagy vitát kiváltó, átfogó vegyianyag-szabályozás vagy a terrorellenes harcban fontos adatrögzítési irányelv jóváhagyásával - hangoztatta.
Borrell elmondta, hogy az EP már nyáron kialakította saját álláspontját, amely jelentősen magasabb a jelenleg tárgyalt költségvetésnél. Hozzátette: a most megszavazott 2006-os költségvetés is az uniós összjövedelem 1,09 százalékára rúg, így nem lehet szó annak hirtelen 1,03 százalékra csökkentéséről, miközben az unió tovább bővül.
Borrell perverz logikának nevezte azt, hogy egyes tagállamok pusztán nettó uniós egyenlegük javítására törekszenek. Minden tagállam nem javíthatja egy időben egyenlegét - mutatott rá. Ahhoz, hogy a költségvetés végleges jóváhagyást nyerjen, az EP-nek is meg kell szavaznia - emlékeztetett az elnök. Úgy vélte ugyanakkor, nem jelent válságot, ha mégsem lesz új büdzsé, mert a szerződés pontosan szabályozza a teendőket erre az esetre.
Az uniós kormányfők a parlamenti elnökkel folytatott megbeszélést követően - az elnöklő Tony Blair előzetes közlésének megfelelően - rögtön tárgyalni kezdték a brit javaslatot. Hírek szerint mindazonáltal továbbra is súlyosan eltérőek az álláspontok, és péntek este előtt aligha várható nagyobb horderejű változás a megállapodás útján.
Brüsszelben kiszivárgott dokumentumok tanúsága szerint brit-francia alku van készülőben a költségvetés elfogadtatása érdekében. Eszerint London azzal próbálja megszerezni Párizs támogatását a tervezethez, hogy fékezi az EU-bővítés ütemét. Ennek alapján Macedónia tagjelölt státust kap ugyan a mostani csúcson, ám a csatlakozási tárgyalások megkezdését - francia óhajnak megfelelve - kitolnák a távoli jövőbe. A másik brit "mézesmadzagot" az áfa-szabályok alóli kivételek hatályának meghosszabbítása képezné. Jacques Chirac francia elnök ugyanis beígérte népének az éttermi árak áfájának csökkentését (amit Berlin eddig vehemensen ellenzett). A németek megfőzésével London kieszközölné a kedvezményes áfa-kulcsok hatályának 2010-ig való meghosszabbítását, aminek Párizs mellett az új EU-tagok is örvendeznének...
A késő esti órákban számos delegáció - így a magyar is - tájékoztatót készült tartani a sajtó számára a csúcs kezdete óta történtekről.