Átvilágító intézet jön létre Romániában

Vágólapra másolva!
Átvilágítási feladatokat is ellátó tudományos intézet létrehozását határozta el a román kormány a kommunista rendszer idején elkövetett bűnök, visszaélések és jogtiprások feltárására.
Vágólapra másolva!

A román kormány a szerdán meghozott kormányhatározata értelmében átvilágítási feladatokat is ellátó tudományos kutatóintézetet létesítenek a kommunizmus idején elkövetett bűnök, visszaélések és jogtiprások feltárására és tanulmányozására.

Itt az ideje megszabadulni a félelemtől ennek a kérdésnek a tárgyalásában. Ez a félelem főleg a baloldali román kormányok idején ülte meg ezt a témát, amikor a baloldali kormányzások történelmi folytonossága akadályozta a kérdéskör bátor megközelítését és teljes körű feltárását - mondta a kormányfő.

Tariceanu kijelentette: nem valamiféle vérbosszúról van szó, kormányát az a szándék vezérelte, hogy lehetővé tegye, hogy fény derüljön egy egész történelmi korra. Hiszen az egykori román kommunista párt különböző irattárai eddig nem voltak hozzáférhetők a kutatók, a közönség számára. Mint szavaiból kiderült, a részben állami költségvetésből finanszírozott intézetnek az lesz a feladata, hogy részletekbe menően feltárja, és tudományos vizsgálatnak vesse alá a kommunista rendszert, annak hatalmi intézményrendszerét, el egészen a megtorló apparátusokban dolgozó pártfunkcionáriusok, tisztek és bírák személyének és tevékenységének, visszaéléseinek, törvénytelenségeinek és az emberi jogokat sértő akcióinak a feltárásáig és nyilvánosságra hozásáig.

Külön témája lesz az új intézetnek a pártapparátus és az akkori állambiztonsági szerv, a securitate közötti kapcsolatok természetének feltárása, a politikai rendőrség intézményi és szervezeti struktúráinak, ezek működésének, következményeinek tanulmányozása.

Az átvilágítási feladatok végzése során az intézet azonosítja majd a kommunista propaganda döntéshozatali apparátusának egykori tagjait, a társadalmi és kulturális megtorlásokhoz vezető közigazgatási és gazdasági intézkedésekért felelős személyeket. Az intézet adatbázist hoz majd létre az egykori politikai nomenklatúrába tartozó pártfunkcionáriusokról és a politikai megtorlásokban részt vevő állambiztonságiakról, volt katonatisztekről, milicistákról és bírákról, ügyészekről.

Tariceanu szerint az új intézet nem lesz alárendelve az ügyészségnek vagy egyéb vizsgálati szervnek, hanem tudományos intézményként működik majd egy, a civil szervezetek által jelölendő és a miniszterelnök által kinevezendő 11 tagú grémium irányításával. A testületet a kormányhatározatot követő egy hónapon belül létrehozzák - közölte, majd hozzátette: a 25 tagúra tervezett intézmény negyedévi és éves jelentésekben számol be kutatásainak eredményeiről.

Arra az újságírói felvetésre, miszerint a volt securitate iratainak tanulmányozására már korábban létrehozott intézmény (CNSAS) tevékenysége nem válik-e formálissá, Tariceanu azt válaszolta: "Szerencsére ezt a kormányhatározatot nem kell majd a parlament elé terjeszteni, hogy aztán a törvényhozásban megnyirbálják", (ahogy a CNSAS-ra vonatkozó úgynevezett Ticu Dumitrescu-féle törvénnyel történt).

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!