Újrakezdi a nukleáris tevékenységet Irán

Vágólapra másolva!
Nukleáris tevékenysége újrakezdéséről döntött Irán, miután kedden megnyitott több olyan létesítményt, amelyeket a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség korábban lepecsételt. Irán állítja, hogy atomprogramja békés célokat szolgál, ezt ugyanakkor többen kétségbe vonják. A német külügyminiszter szerint mindez "nem maradhat következmények nélkül".
Vágólapra másolva!

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szerint a teheráni vezetés a pecsétek eltávolításával határvonalat lépett át, amiről tudnia kellett, hogy "nem maradhat következmények nélkül". Brüsszeli diplomaták szerint "fölöttébb kétséges", hogy folytatódnak-e a január 18-án megkezdett tárgyalások az Európai Unió (EU) és Irán között, melynek során Németország, Franciaország és Nagy-Britannia diplomáciai úton próbálja eltántorítani Teheránt attól, hogy nukleáris programja keretében atomfegyvert is kifejlesszen. Brüsszeli értesülés szerint az európai diplomácia vezetői Berlinben válságtanácskozást hívtak össze, ahol meghallgatják a Nemzetközi Atomügynökség képviselőit is

Kedden Irán ugyanis a jelenlétükben vette le több nukleáris központjának a pecsétjét és a létesítményekben még a nap folyamán újrakezdték a munkát. A központok zárlatának feloldását teheráni sajtókonferenciáján jelentette be Mohammad Szaidi, az iráni atomenergia-hivatal helyettes vezetője. Szaidi egyúttal közölte, hogy nukleáris tevékenység felújítása is a NAÜ felügyelete alatt történik. A teheráni bejelentést követően bécsi székhelyén a NAÜ is megerősítette, hogy Irán újranyitotta a natanzi urániumdúsító üzemet.

A lépéssel véget ér az a kétéves időszak, amelynek során Irán felfüggesztette a kutatási tevékenységet. Az új fejlemény akár azt is jelentheti, hogy az iráni atompprogram ügyét az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé viszik, ahol szankciókat hozhatnak Teheránnal szemben - írja a BBC News Online. Nyugati országok, köztük is különösen az Egyyesült Államok, attól tartanak, hogy Irán atombomba készítésére használhatja nukleáris programját. Teherán ezt határozottan tagadja, és állítja, hogy a program kizárólag békés energiatermelési célokat szolgál.

Korábban az Európai Unió képviseletében Németország, Franciaország és Nagy-Britannia tárgyalt a közel-keleti országgal, ezek a megbeszélések azonban kudarcba fulladtak, miután Irán tavaly augusztusban újrakezdte uránátalakítási tevékenységét. A kutatási munka újrakezdésével kapcsolatban Németország hétfőn úgy nyilatkozott, hogy ez a lépés "nagyon-nagyon baljóslatú". A natanzi létesítmény megnyitása azt jelzi, hogy az atombomba előállításához kulcsfontosságú urándúsítástól eltekintve Irán újrakezdi összes nukleáris tevékenységét - teszi hozzá a BBC.

[origo]/MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!