A nap folyamán megérkezett a NAÜ bécsi központjába az iráni atomvitában közvetítő három EU-tagország - Nagy-Britannia, Franciaország és Németország - határozati javaslata. Ebben a három ország kezdeményezi, hogy a 35 ország képviselőiből álló testület terjessze az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé az Iránnal kibontakozott atomvita ügyét.
A kormányzótanács - amelynek rotációs alapon tavaly szeptemberig Magyarország is tagja volt - következő ülése csak március 8-án lett volna.
Az osztrák tömegtájékoztatás szerint a három EU-tagország tervezete alapján a NAÜ ismét felszólítaná Iránt, hogy adjon választ mindazokra a kérdésekre, amelyek gyanítható atomfegyverkezési programjával kapcsolatosak.
Irán, amely aláírta az atomsorompó-szerződést, és nemzetközi nyomásra csatlakozott a nemzetközi ellenőrök előre be nem jelentett ellenőrzéseit is lehetővé tevő kiegészítő jegyzőkönyvhöz, január 9-én újította fel atomkutatási programját. Teherán több mint két évig szüneteltetett minden olyan programot, amely urán dúsításával kapcsolatos.
A teheráni döntés után felerősödtek azok a bírálatok, hogy Irán atomfegyverhez akar hozzájutni. Teherán cáfolja a vádat, de mindeddig nem tudta megnyugtatóan bizonyítani annak megalapozatlanságát, a NAÜ viszont nem tudott perdöntő bizonyítékot szerezni az állítólagos iráni atomfegyverkezésre. A bécsi székhelyű ENSZ-szervezet kormányzótanácsa tavaly elfogadott egy olyan határozatot, amely lehetővé teszi a BT bevonását az Iránnal támadt atomvitába. A kormányzótanács arra hivatkozva hozta meg döntését, hogy Irán nem működött együtt teljes mértékben a szervezettel.
A bécsi sajtó felhívta a figyelmet arra, hogy a BT öt állandó tagja között sincs egység abban kérdésben, hogy az iráni ügyet a New York-i testület elé terjesszék. Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország támogatja ezt, míg Oroszország és Kína mindeddig az EU és Teherán képviselői közötti tárgyalások újrafelvétele mellett foglalt állást.