Újra összeült a belfasti parlament

Vágólapra másolva!
Három és fél éves szünet után újra összeült a parlament Észak-Írországban. Az egymással szóba állni nem hajlandó képviselők ultimátumot kaptak a brit és az ír kormányfőtől: vagy dolgoznak, vagy felfüggesztik munkájukat.
Vágólapra másolva!

Három és fél éves felfüggesztés után először ült össze hétfőn Belfastban a katolikus és protestáns pártok alkotta észak-írországi parlament. A Stormont-palotában ülésező tartományi törvényhozást 2002 novemberében függesztette fel a brit kormány, miután a szembenálló felekezeti frakciók ellenségeskedése miatt a testület munkája megbénult.

Tony Blair brit és Bertie Ahern ír kormányfő a múlt hónap elején azonban személyes és közös ultimátumot szabott a protestáns és katolikus pártoknak a tetszhalott ulsteri parlamenti önigazgatás felélesztésére. Az akkor felvázolt menetrend szerint a tartományi törvényhozásnak május 15-én össze kell ülnie - ez hétfőn megtörtént -, és 12 héten belül létre kell hoznia a végrehajtó jogkörrel bíró helyi kormányt.

Ha ez addig nem sikerül, a pártok kapnak még 12 hetet, újabb kudarc esetén azonban megvonják a képviselők fizetését. Ez gyakorlatilag az éppen nyolc éve életre hívott észak-írországi önigazgatás meghatározatlan időre történő megszüntetését jelentené.

Hétfőn az egymással egyébként szóba állni sem hajlandó britpárti protestáns és britellenes katolikus frakciók 108 képviselője formálisan megnyitotta a felfüggesztés ellenére 2003-ban újjáválasztott belfasti parlament első ülését. A legnagyobb frakciót a hírhedt retorikájú Ian Paisley tiszteletes vezette Demokratikus Unionista Párt adja, a második legnagyobb erő a brit fennhatóság ellen küzdő, radikális katolikus Sinn Féin.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!