A tizenhárom éven át hatályos pozsonyi rendelkezést ügyészségi utasítás nyomán a magisztrátus tavaly hatálytalanította. Az idegenvezetést Pozsonyban azóta semmilyen rendelkezés nem szabályozza, bárki szabadon kísérhet és tájékoztathat bárkit a város történetéről - derült ki a szlovák gazdasági tárca közléséből.
A szlovákok kivizsgálják az ügyet
"Ha abból indulunk ki, hogy a város kénytelen volt hatálytalanítani a rendelkezést, akkor senki sem sértett törvényt, ellenben meg kell érteni, hogy a pozsonyi idegenvezetők védik a saját piacukat" - fogalmazott ugyanitt a szlovák gazdasági minisztérium másik, idegenforgalmi kérdésekben illetékes munkatársa, Gabriel Kuliffay.
Az illetékes szlovák gazdasági tárca rövidesen megfelelő rendelkezést kíván tenni annak érdekében, hogy a magyar városnézőkkel megesett incidensek ne ismétlődhessenek meg. Ehhez a tárca az Európai Unió véleményét is kikéri - számolt be a szlovák sajtó. Juraj Tomaga szlovák külügyi szóvivő pedig azt közölte: "A szlovák külügyi tárca konzuli jellegűnek tekinti ezt az esemény, és a magyar fél kérése nyomán a rendőri eljárás ügyét kivizsgálják, ennek eredményéről pedig a magyar felet tájékoztatni fogjuk."
Magyarország bocsánatkérést vár
A Külügyminisztérium hétfő délben kiadott közleményében úgy fogalmazott, "elfogadhatatlannak tartja a magyar turistákat ért súlyos incidenst, amely példa nélküli két szomszédos EU-tagállam viszonyában". A közlemény szerint a Külügy "a szlovák hatóságok képviselőinek fellépését aránytalannak és eltúlzottnak tartja". Udvardi Iván, a Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokat felügyelő helyettes államtitkára hétfő délelőttre bekérette Szlovákia budapesti nagykövetét, hogy tájékoztatást és magyarázatot kérjen az ügyről. Ezzel párhuzamosan utasította a pozsonyi magyar nagykövetet, hogy a szlovák illetékeseknél hasonló céllal járjon el. A Külügyminisztérium a szlovák fél válaszának ismeretében dönt a további lépésekről.
Udvardi hétfő délutáni sajtótájékoztatóján elmondta: Magyarország azt várja, hogy a szlovák fél az incidens miatt kérjen bocsánatot és fejezze ki sajnálatát. A helyettes államtitkár hozzátette: a szlovák rendőrök egy idegenvezetésről szóló, helyi önkormányzati rendeletre hivatkozva léptek fel a magyar turistákkal szemben.
Nem verekedtek a magyarok
Selmeczi Judit, a szekszárdi csoport utazásának szervezője elmondta az [origo]-nak, hogy szombat 11 óra körül a Szent Márton-székesegyház nevezetességeiről beszélt éppen tanítványainak Varga János történelemtanár, amikor egy ellenőr idegenvezetői igazolványt kért tőle, majd miután kiderült, hogy nincs ilyen okmánya, a közelben tartózkodó rendőrökkel elvitette - egy győri és egy önszántából őt elkísérő szekszárdi kollégájával együtt.
Vargáékat beültették a rendőrautóba, és Selmeczi elmondása szerint "szirénázva, mint a közönséges bűnözőket" bevitték az Ophodna utcai rendőrkapitányságra, ahol "rács mögé ültették őket". Selmeczi szerint több órával később, úgy délután 3-4 között derült ki számukra, hogy a szlovák hatóságok milyen indokkal csukták be őket: "Azt állították, hogy összeverekedett a két magyar csoport, amiből egy szó sem igaz. Varga tanár úr is annyira szelíden viselte az egészet, hogy még a karját sem kellett megfogni, amikor elvitték a rendőrök" - mondja a szervező.
Tatiana Kurucová pozsonyi rendőrségi szóvivő még vasárnap a TASR szlovák hírügynökségnek azt mondta, hogy "a magyarok egyike állítólag megtámadta a helyi idegenforgalmi ellenőrt". Közlése szerint "a közrend és a polgári együttélés szabályainak megsértése" miatt indítanak eljárást a szlovák hatóságok a három magyar állampolgár ellen. A pozsonyi Pravda hétfői száma is azt írja az esetről, hogy "a ferfiak közül az egyik fizikailag megtámadta az ellenőrt, ezért kihívták a rendőrséget is". A pozsonyi rendőrség további nyomozást tart szükségesnek az ügyben.
MTI/[origo]