A világ nyomornegyedeinek 1,4 milliárd lakója lesz 2020-ra, ugyanannyi, mint Kína mai lakossága - állapítja meg pénteken nyilvánosságra hozott jelentésében az ENSZ Emberi Települések Központja (UNHCS). Az Habitat néven is emlegetett szervezet szerint a kormányoknak el kell fogadniuk a visszafordíthatatlan városiasodást, nem pedig fékezni azt.
Az Habitat 2006-2007-es jelentése szerint jelenleg közel egymilliárd ember zsúfolódik össze a Föld bádogvárosaiban, vagyis körülbelül minden harmadik városlakó ilyen helyen él. A nyomornegyedek lakóinak száma átlagosan évi 2,2 százalékkal nő, de Fekete-Afrikában 4,5 százalékos, és egyre gyorsul a növekedés. Míg 1990-2001 között évente átlagosan 18 millióval, 2020 körül már 27 millióval nő majd a nyomornegyedben élők száma.
A jövő év elejére a világ városlakóinak száma a történelemben először eléri a falun élőkét. Ez kontinensekre lebontva Európában már a II. világháború után megtörtént, Afrikában és Ázsiában pedig 2020 után fog bekövetkezni. A fejlődő országok gyorsan behozzák lemaradásukat, 2030-ra a világ városlakószámának gyarapodását 95 százalékban ők adják majd. Addigra a Föld 8,1 milliárd lakójából közel 5 milliárd él majd városban.
Az Habitat fő célja, hogy 2020-ra 700 millióra szorítsa vissza a nyomornegyedekben élők számát. Eduardo Moreno, a jelentés egyik készítője szerint egy ország gazdasági gyarapodása nem vonja automatikusan maga után a bádogvárosok megszűnését. Azért nem lenne szabad akadályozniuk a kormányoknak, hogy a falusi emberek a városokba költözzenek, mert ott több a munkalehetőség, mint vidéken, és a szegénységből való kitörés lehetőségei közül ez az első.