Az első elemzői vélemények ezzel a kijelentéssel kapcsolatban azt emelték ki, hogy Irán most először tett utalást urándúsítási tevékenysége felfüggesztésének a lehetőségére, de az a megjegyzés, hogy ehhez előbb az eredményes tárgyalásokra van szükség, arra mutat: Teherán továbra is elutasítja az atomdossziéjával foglalkozó nagyhatalmak javaslatait.
Az elemzők figyelmen kívül hagyták, hogy Irán időhúzásra is játszhat; a tárgyalások elhúzódása Ahmadinezsád malmára hajthatja a vizet. Vajedi szerint a válság békés módjának a legjobb módja az előfeltételek nélküli tárgyalás lenne. Közölte azt is, hogy Irán semmilyen körülmények között nem mond le arról a törvényes jogáról, hogy az atomenergiát polgári célok szolgálatába állítsa. Diplomáciai nyelvre lefordítva "status quo"-t jelent; mivel az Egyesült Államok nem tárgyal Iránnal. Mire a G8-ak megegyeznének Iránnal, az már beléphetne az atomhatalmak táborába.
Az Egyesült Államok július közepéig választ kíván kapni Irántól arra a Washington részvételével összeállított hathatalmi javaslatcsomagra, amely ösztönzőket kínál fel Teheránnak, ha felhagy az urándúsítással - mondta csütörtökön Budapesten Stephen Hadley, az amerikai elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója. "Nagyon jó, nagyon hasznos lenne, ha választ kaphatnánk, és tudhatnánk a G8 (a hét vezető ipari hatalom és Oroszország) szentpétervári csúcstalálkozója előtt, hányadán állunk az irániakkal. Hadley megismételte Bush elnök korábbi kijelentését, amely szerint Iránnak csak hetei vannak a válaszadásra, nem hónapjai, értésre adva ezzel, hogy túl távolinak tartja a Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök által megjelölt augusztus 22-i határidőt.
MTI - [origo]