Az első jelentések szerint három vagy négy, a dél-koreai hírszerzés szerint tíz különböző típusú rakétát indított Észak-Korea szerdán hajnali fél négytől. Az első kettő egy Scud típusú rövid hatótávolságú rakéta volt, amelyek a Japán-tengerben csapódtak be, 500 kilométerre Hokkaido szigetének nyugati partjaitól. A harmadik rakétáról azt gyanítják, hogy egy hosszú hatótávolságú Taepodong-2 jelzésű rakéta volt, amely azonban az indítás után 35-40 másodperccel csődöt mondott.
A dél-koreaiak közölték, hogy Phenjan Scud típusú rövid hatótávolságú és Rodong típusú közép hatótávolságú rakétákat, valamint egy hosszú hatótávolságú Taepodong-2-t tesztelt. Az amerikai védelmi minisztérium és a Fehér Ház eddig hat észak-koreai rakéta kilövését erősítette meg.
John Bolton, az Egyesült Államok ENSZ-nagykövete sürgős konzultációkat kezdett a Biztonsági Tanács tagjaival, de még nem született döntés arról, hogy kérje-e a testület sürgős összehívását. A BT soros elnöki tisztét betöltő Franciaország egyik diplomatája jelezte, hogy a delegációk már gyűjtik az információkat, és várhatóan a BT szerdára beütemezett ülésén lesz szó Észak-Koreáról.
Dél-Korea felszólította Phenjant, hogy hagyjon fel a provokatív tettekkel és térjen vissza az atomfegyverprogramjáról folyó hatoldalú tárgyalásokhoz. Aszo Taro japán külügyminiszter közölte, hogy Tokió nagyon nagy valószínűséggel gazdasági szankciókkal sújtja Észak-Koreát, és kéri az ENSZ Biztonsági Tanácsának összehívását. Egy névtelenséget kérő ENSZ-diplomata szerint Tokió elítélő határozatot készül előterjeszteni Phenjan ellen a testületben. A teszteket követően több állam is elítélő határozatot tett közzé.