A BT szemet huny az állandósuló libanoni ostrom felett

Vágólapra másolva!
Izrael fenntartja a Libanon elleni támadásokat, amíg vissza nem kapja két szerdán elrabolt katonáját. Az izraeli légierő szombaton hidakat, üzemanyagtöltő állomásokat támadott, a libanoni gerillák rakétákkal válaszoltak. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szemet húny az események fölött, annak ellenére, hogy több európai ország élesen bírálta Izraelt aránytalan fellépése miatt.
Vágólapra másolva!

Libanon északi és déli része ellen intéztek támadásokat az izraeli csapatok szombaton. Az izraeli légierő hidakat és üzemanyagtöltő állomásokat lőtt a libanoni konfliktus negyedik napján. A légi csapások a libanoni-szíriai határt is elérték, a BBC libanoni hírekre hivatkozva azt írja, három ember halt meg itt a bombázásban.

Ez volt az első olyan alkalom a szerda óta tartó összecsapás-sorozatban, amikor Libanon északi részét bombázták az izraeli gépek. Az izraeli légierő szombaton újabb támadást intézett Bejrút síiták lakta külvárosai ellen is.

Izrael szerdán kezdte támadni Libanont, miután a Hezbollah radikális gerillaszervezet elrabolta két katonáját a határvillongásokban. A Hezbollah közölte, izraeli börtönökben raboskodó libanoni, palesztin és arab foglyok szabadon bocsátása fejében elengedi túszait, az izraeli kormány azonban visszautasított minden tárgyalást.

Az izraeli hadsereg a szórványos támadások után használhatatlanná tette Libanon egyetlen nemzetközi repülőterét, majd teljes légi és tengeri blokád alá vonta az országot. Pénteken előzetes fenyegetését beváltva az izraeli légierő a libanoni főváros, Bejrút azon lakott negyedeit bombázta, ahol a Hezbollah központja található.

A libanoni gerillák észak-izraeli települések ellen intéztek több tucat rakétatámadást. Pénteken este Haszan Naszrallah, a Hezbollah vezetője "nyílt háborút" hirdetett Izrael ellen, miután a bombatámadás érte bejrúti irodáját. Izrael "háborút akart kezdeni. Háborút indítunk ellene. Egy olyan nemzet ellen visel totális háborút (Izrael), amelynek megvan a képessége, a tapasztalata és a bátorsága" - mondta.

Izraeli harci gépek szombaton Beirutban romá lőtték a Hezbollah főhadiszállását. Libanoni források szerint a kilenc emeletes épületet több rakétatalálat érte. Ugyancsak lőtték a Hezbollah vezetőjének házát is, sokáig kérdéses volt, hogy Haszan Naszrallah túlélte-e a támadást.

Szombaton találat ért egy izraeli naszádot is, amely a tengeri blokád biztosításában vett részt. A támadás során négy katona eltűnt, de a legfrissebb jelentése szerint őket is megtalálták. Egy izraeli katonai szóvivő közölte, a rakéta egy iráni gyártmányú C-802-es volt. Izraeli katonai körök szerint a zsidó ország elleni csapásokhoz Irán két hajórakomány rakétával járul hozzá. Az izraeli hírszerzés szerint mintegy száz iráni katona tartózkodik Libanonban, és segít a Hezbollahnak a radarvezérlésű iráni rakéták indításában. Irán közleményben tagadta, hogy bármilyen köze lenne az Izrael ellen irányuló támadásokhoz. Csütörtökön lőtték a harmadik legnagyobb izraeli várost, Haifát is. Katonai szakértők korábban úgy tudták, hogy a libanoni gerillák rakétáinak hatótávolságán kívül esik a város. A Hezbollah tagadta, hogy köze lenne az akcióhoz.

Ugyancsak szombaton több rakétát lőttek ki a gerillák az északkelet-izraeli Tiberias városára. Izraeli katonai források szerint legkevesebb három rakéta robbant Tiberiasban, egészségügyi források ötről szóltak, amelyek közül kettő lakóövezetre hullott. A Hezbollah közleményében, melyben vállalta az akció elkövetését, "több tucat" kilőtt rakétáról beszélt. Izraeli tájékoztatási eszközök megjegyezték: az 1973-as közel-keleti háború óta ez volt az első eset, hogy rakétatámadás érte a libanoni határtól mintegy 35 kilométerrel délre fekvő várost.

Az összetűzésekben eddig 60, többnyire civil libanoni vesztette életét. A libanoni kormány - amit Izrael felelősnek tart katonái elhurcolásáért - korábban tűzszünetet kért, ezt azonban az izraeli kormány csak feltételekkel lett volna hajlandó elfogadni. Az egyik feltétel a Hezbollah lefegyverzése, amely azonban nem tűnik teljesíthetőnek. A libanoni kormány ugyanis korábban jelezte, hogy gyakorlatilag nincs hatalma a gerillák fölött. A libanoni bejelentést az USA is megerősítette.

Izraeli oldalon eddig legkevesebb 12 ember, köztük nyolc katona vesztette életét az összetűzésekben. Ehud Olmert izraeli miniszterelnök bejelentette: az ostromállapotot fenntartják, amíg a Hezbollah ki nem szolgáltatja két elfogott katonájukat.

A BT határozatlan

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) péntek esti ülésén nem tudott érdemi megállapodásra jutni a libanoni helyzet rendezéséről. A BT felszólította ugyan Izraelt, hogy hagyjon fel a civilek halálát okozó támadásaival, de nem lépett fel határozottan a konfliktus megoldása érdekében. Jean-Marc de la Sabliere, a testület francia elnöke rövid nyilatkozatot olvasott fel, amelyben üdvözölte, hogy Kofi Annan ENSZ-főtitkár különmegbízottakat küldött a Közel-Keletre. A BT felszólított egyben minden országot és felet, hogy működjön együtt a különmegbízottakkal.

A Libanonnal foglalkozó BT-ülés eredménytelenségét már a Tanács csütörtöki vitája is előre vetítette. Akkor a gázai helyzetről tárgyalt az ideiglenes tagokkal együtt 15 fős testület. Tíz tagország elítélte a humanitárius katasztrófával fenyegető izraeli fellépést és megszavazta az Izraelt megintő határozattervezetet, négyen tartózkodtak, az Egyesült Államok azonban vétót emelt a döntés ellen.

A közel-keleti konfliktusra jelentős hatást gyakorolhat az Arab Liga, amely szombaton tart rendkívüli ülést a libanoni helyzet miatt. A Liga várhatóan megosztott lesz, hiszen míg több arab ország határozottan elítéli az izraeli fellépést, addig az Egyesült Államok egyik legszorosabb arab szövetségesének tartott Szaúd-Arábia korábban a Hezbollaht bírálta az emberrablás miatt.

Az amerikai elnök a G8 szentpétervári csúcsértekezlete előtti, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közös sajtóértekezletén felszólította Szíriát, hogy fejtsen ki nyomást a libanoni Hezbollahra az Izrael elleni támadások beszüntetése érdekében. George Bush az iszlám milíciát kárhoztatta a közel-keleti erőszak fellángolásáért, és bár Putyin is megalapozottnak nevezte Izrael aggodalmait, ő kijelentette, hogy az erő alkalmazásának kiegyensúlyozottnak kell lennie.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!