A nyári szezonra időzítette 300 oldalas önéletrajzi könyve megjelenését Nicolas Sarkozy francia belügyminiszter. A kötetben, ígérete szerint, bemutatja a Chirac elnökhöz fűződő kapcsolatának nehézségeit, és beszámol feleségéhez - egykori főtanácsadójához -, Cécile-hez fűzödő szerelme újra-fellángolásáról is - írta a The Guardian.
Sarkozy könyve a Vallomás (Témoignage) címet kapta, és mindössze négy hónap alatt készült el. Az elnöki posztra is pályázó politikus elmondása szerint a könyv egy olyan személyes megnyilvánulás, melynek megírása sokszor "bonyolult, fájdalmas és néha szívszaggató" feladat volt, hiszen szerelemről, az elnöki ambícióiról és tinédzserkori de Gaulle-imádatáról egyaránt szó esik benne.
A kiadók azt javasolták ugyan Sarkozynek, hogy várjon őszig a könyv kiadásával - hiszen politikai témájú kiadványok ritkán rúgnak labdába a könnyed nyári olvasmányok mellett -, de a belügyminiszter hajthatatlan volt, és a műfajban példátlan, 130 ezres példányszámban rendelte meg könyvét a nyomdától. A megjelenést eredetileg a múlt hétre tervezték, így akarván elvonni a reflektorfényt Chirac elnök ünnepi beszédéről, melyet a Bastille elfoglalásának évfordulóján mondott el, a díszes katonai parádét követően. A két fél azonban végül megegyezett, hogy nem szervezik egymásra a két eseményt.
Az egészet én magam írtam - biztosította az újságírókat Sarkozy, aki személyes történetével arról is szeretné meggyőzni a szavazókat, hogy ő mennyire különbözik a francia politikai elittől. A könyvből kiderül, hogy a politika náluk nem volt családi tradíció, így sem jóakarókra, sem családi kapcsolatokra nem számíthatott karrierje során, viszont elmondása szerint rengeteg hátrány érte külföldi hangzású - magyar származására utaló - vezetékneve miatt. Hogy pontosan milyen hátrányok érték, az a The Guardian beszámolójából nem derül ki.
Sarkozy azt is elmeséli, hogy édesapja hogyan szökött meg Magyarországról a vasfüggöny leeresztése előtt, és hogyan találkozott görögországi születésű, zsidó származású édesanyjával, akivel aztán Franciaországban kezdtek közös életet. "Szerettük Franciaországot, és soha nem jutott eszünkbe kritizálni új hazánkat" - tette hozzá, félreértethetetlenül utalva korábbi nyilatkozatára, miszerint a mostani bevándorlóknak vagy meg kéne szeretniük Franciaországot, vagy el kéne hagyniuk.
Sarkozy nem volt mindig így oda a magánéletéről szóló írásokért, tavaly például megakadályozta, hogy felesége - akivel akkoriban rosszban volt -, Cécile hasonló könyvet adjon ki, amelyből részletesen kiderült volna, hogyan próbálta a belügyminiszter visszacsábítani hűtlen nejét, aki egy amerikai rendezvényszervező kedvéért hagyta ott őt. Azóta azonban újra lángol a szerelem, Sarkozy pedig egy külön fejezetet szánt nejének.
A Népi Mozgalom Uniója (UMP) nevű pártot vezető Sarkozy egy weboldalt is elindított a megjelenés alkalmából, ahol bárki beleolvashat a műbe, és lehetőség van az ötszáz dedikált példány egyikének online megrendelésére is. Sarkozy nyári turnéra is indul a könyvvel, egy politikai roadshow keretében személyesen dedikálja azt az olvasóknak.