Kilenc katonát vesztett Izrael egy nap alatt Libanonban

Vágólapra másolva!
Izrael eddigi legsúlyosabb emberveszteségét szenvedte el két hete tartó libanoni hadjáratában: kilenc katona halt meg egyetlen nap alatt a Hezbollah síita szervezet elleni támadásokban. Az USA Iránt és Szíriát bírálja a konfliktus kapcsán, miközben az amerikai ellenkezésen bukott el az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata, amely négy ENSZ-megfigyelő lebombázása miatt feddte volna meg Izraelt.
Vágólapra másolva!

Kilenc izraeli katona halt meg szerdán Libanonban, ami a két hete tartó közel-keleti konfliktus legsúlyosabb izraeli vesztesége volt egyetlen nap alatt. Nyolc katona Dél-Libanonban, a stratégiai fontosságú Bint Dzsbeil városának ellenőrzéséért vívott harcokban vesztette életét az éjszaka folyamán, illetve csütörtökre virradó hajnalban. Izrael szerint ez a város a síita Hezbollah egyik fellegvára, ahonnan a gerillák naponta rakétákkal lövik az észak-izraeli területeket. Egy másik izraeli katonatisztet a gerillák harckocsi-elhárító rakétája ölt meg Marún ar-Rasz falunál.

Helyszíni tudósítók szerint Izrael erősebb ellenállással találkozott a Hezbollah részéről, mint arra előzetesen számított - írja a BBC. Egy izraeli tábornok szerint a harcok akár még több hétig is elhúzódhatnak. A két izraeli katona elrablása miatt kirobbant libanoni válságban eddig több mint 405 libanoni és 51 izraeli vesztette életét.

Szerdán ismát kudarcot vallott a diplomácia, megint nem sikerült megoldást találni a válság enyhítésére a libanoni konfliktussal foglalkozó nemzetközi tanácskozáson. Az Egyesült Államok, 13 európai és arab ország külügyminiszterei, a libanoni kormányfő, Kofi Annan ENSZ-főtitkár, az Európai Unió és a Világbank képviselőinek részvételével tartott római értekezletet beárnyékolta, hogy egy izraeli légi csapásban kedden életét vesztette az ENSZ négy megfigyelője Libanonban. A finn, osztrák, kanadai és kínai nemzetiségű ENSZ-megfigyelő akkor halt meg, amikor a libanoni-izraeli határvidéken fekvő állomásuk épületét egy izraeli bomba telibe találta.

Az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) tagállamai sem tudtak megállapodásra jutni a megfigyelők halálát okozó légi csapást elítélésében. Egyes diplomáciai források szerint a közös elítélő nyilatkozatot azért nem sikerült megfogalmazni, mert az Egyesült Államok ellenezte, hogy ez keményebb hangvételű legyen. A Biztonsági Tanács csütörtökön újra összeül és újra megpróbál egyetértésre jutni az ügyben - közölte Jean-Marc de La Sabliere francia ENSZ-nagykövet, a BT soros elnöke a világszervezet New York-i székházában tartott ülése után.

Az amerikai külügyminiszter, Condoleezza Rice szerdán óva intette Szíriát és Iránt attól, hogy megkíséreljék zátonyra futtatni az Izrael és Libanon közötti tűzszünet elérésére tett erőfeszítéseket. Az amerikai külügyminiszter szerint nem szabad megengedni, hogy a Hezbollahot támogató Szíria, amely tavaly erőteljes nemzetközi nyomásra kivonta csapatait Libanonból, visszatérjen az országba és befolyást gyakoroljon az ottani eseményekre. Rice szerint ez nem engedhető meg Iránnak sem, amelyet az amerikai diplomácia vezetője "szélsőséges elemek" támogatásával vádolt. Az Egyesült Államok Teherán atomprogramja miatt egyébként is vitában áll az országgal.

[origo]/MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!