Elsöprő többséggel hagyta jóvá a washingtoni törvényhozás alsóháza szerdán azt a megállapodást, mely szerint az USA segítséget nyújtana Indiának polgári célú nukleáris programjában. A képviselőház 359 támogató szavazattal hagyta jóvá a megállapodás ratifikálásának feltételeit rögzítő törvénytervezetet, mindössze 68 ellenszavazat volt. A nukleáris egyezségre a felsőháznak is rá kell még bólintania, amely szeptember előtt valószínűleg nem szavaz a kérdésről.
Indiának egyetlen ország sem szállít nukleáris technológiát és hasadóanyagot azóta, hogy az ország 1998-ban atomhatalom lett. Az Egyesült Államok a megállapodással ennek a nemzetközi bojkottnak vetett véget, segítséget ajánlva Indiának az atomenergia polgári hasznosításához. Pedig egy amerikai törvény tiltja, hogy Washington olyan országnak szállítson atomtechnológiát, amely nem írta alá az atomsorompó-szerződést, India pedig ilyen ország. Újdelhire korábban nemzetközi szankciókat is kivetettek az 1974 és 1998 között folytatott kísérleti atomrobbantásai miatt.
Bush elnöknek így meg kellett győznie a kongresszust a megállapodás jogosságáról, miközben a leszerelés amerikai szakértői azon aggodalmaskodtak, hogy az amerikai-indiai nukleáris megállapodásnak milyen következményei lesznek az iráni atomprogram körüli válságra. A most megszületett döntés Bush komoly győzelmét jelenti egyik legjelentősebb külpolitikai kezdeményezését illetően.
Újdelhi az amerikai segítség fejében vállalta, hogy különválasztja katonai és polgári célú atomprogramját, s lehetővé teszi, hogy a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség ellenőrizze az atomenergia polgári hasznosítására szolgáló létesítményeit. A polgári célú nukleáris energia döntő fontosságú India számára, hiszen az ország kőolajszükségletének 70 százalékát külföldről szerzi be, s energiaéhsége - figyelembe véve India évi 8 százalék körüli gazdasági növekedését - növekedni fog.