Egységes nemzeti hadsereg és rendőrség felállításában állapodott meg hétfőn a szomáliai átmeneti kormány és a legerősebb iszlámista szövetség, amelyeknek képviselői Kartúmban folytattak tárgyalást az Arab Liga közvetítésével.
A hatalmától gyakorlatilag megfosztott kormány és az afrikai ország jelentős részét ténylegesen uraló Iszlám Bíróságok Szövetsége a tárgyalások harmadik napján írt alá négypontos megállapodást, amelyben megállapodtak abban, hogy a szövetségi átmeneti kormány, az iszlám milíciák és más helyi félkatonai csoportok erőit integrálják egy közös nemzeti hadseregbe és rendőrségbe. Ennek technikai kivitelezését azt követően határozzák meg, hogy a felek politikai megállapodásra jutnak a hatalom megosztásáról. Utóbbiról ugyancsak Kartúmban október 30-án kezdik meg a tárgyalásokat.
A megállapodásban a felek kötelezték magukat arra, hogy nem támogatják a szomáliai hadurakat, nem folytatnak harcokat és fegyverzik fel újra csapataikat. Egyetértettek abban, hogy békés egymás mellett élésre van szükség a szomszédos államokkal, és kérik a térség országait Szomália területi integritásának tiszteletben tartására. Vállalták azt is, hogy folytatják a június 22-én aláírt békemegállapodás megvalósítását, amely az ellenségeskedések leállítását és egymás kölcsönös elismerését irányozza elő.
Az iszlámisták tartják ellenőrzés alatt Szomália fővárosát, Mogadishut, valamint az ország déli és középső részének jelentős részét. A 2004-ben létrehozott átmeneti kormányzati intézmények, amelyeknek az utóbbi hónapokban rendkívül feszültté váltak az iszlámistákkal fenntartott kapcsolatai, képtelennek bizonyultak a rend helyreállítására a polgárháború sújtotta országban.