Partnerségi megállapodást kötött a NATO Afganisztánnal

Vágólapra másolva!
Partnerségi és együttműködési megállapodást írt alá szerdán a NATO Afganisztánnal, ami megerősíti az észak-atlanti szövetség hosszú távú elkötelezettségét a közép-ázsiai ország stabilitása és védelme iránt.
Vágólapra másolva!

A megállapodást Jaap de Hoop Scheffer NATO-főtitkár és Hamid Karzai afgán elnök írta alá ünnepélyes keretek között, a szövetség 25 tagjának kabuli nagykövetei jelenlétében. Afganisztán már hasonló megállapodást kötött az Egyesül Államokkal is.

A főtitkár kijelentette, hogy az ország egyes pontjain most is folyó harcok nem rettentik el a NATO-t a feladata végrehajtásától. Emlékeztetett a 2001-es amerikai terrortámadások közelgő ötödik évfordulójára, és kijelentette: "ha megengedik a terroristáknak, hogy ismét összeszedjék erejüket, a következményeket nem csak Afganisztánban, hanem a NATO tagállamaiban és más országokban is érezni fogják".

De Hoop Scheffer felhívta arra is a figyelmet, hogy vannak olyan gondok, amelyeket nem lehet erővel megoldani, hanem szükség van az újjáépítésre és a gazdasági fejlesztésére is. Nagy kihívásnak minősítette a kábítószer-kereskedelmet is, amelynek a déli országrész a fő központja, ahol az idén rekordtermést várnak. Elemzők szerint a drogbárók fölöttébb érdekeltek abban, hogy korlátozzák a hadsereg és a rendőrség hatáskörzetét, ezért támogatják a tálibokat és más fegyveres csoportokat az instabilitás fenntartásában.

Hamid Karzai afgán elnök szerdán találkozott Pervez Musarraf pakisztáni államfővel is, aki azzal a szándékkal érkezett Kabulba, hogy "minden területen javítsa a két ország kapcsolatait". Látogatását kölcsönös vádaskodások kísérték, melyek szerint a másik fél keveset tesz az alig őrzött határok két oldalán működő fegyveres csoportok felszámolásáért.

Iszlámábád most fontos érvként mutathatja fel azt a keddi megállapodást, amelyet a pakisztáni kormány kötött az ország észak-nyugati részén tevékenykedő tálibbarát fegyveres mozgalommal. Az egyezmény értelmében a vázirisztáni fegyveresek nem nyújthatnak menedéket külföldi fegyvereseknek, nem kelhetnek át az afgán határon, hogy támadják az ottani hadsereget, illetve az Afganisztánban állomásozó koalíciós erőket. A felkelők vállalták azt is, hogy nem hajtanak végre merényleteket pakisztáni kormányilletékesek és biztonságiak, illetve kormánybarát törzsi vezetők és újságírók ellen, tartózkodnak továbbá a "párhuzamos intézmények" létrehozásától. Ennek fejében a kormány már szabadon bocsátott az elmúlt években bebörtönzött 132 észak-vázirisztáni fegyverest.

Karzai óvatosan fogadta a megállapodás hírét, mondván, hogy további, köztük saját információkra van szükség a megítéléséhez. "Reményeink, de aggodalmaink is vannak a megállapodás kapcsán - mondta.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!