A boszniai szerbek önálló államot szeretnének

Vágólapra másolva!
Milorad Dodik boszniai szerb miniszterelnök szerint szerb nemzettársai nem Boszniában látják jövőjüket. Dodik kijelentése korábban nagy port kavart fel, mivel arra utalt, hogy montenegrói mintára a boszniai Szerb Köztársaság is váljon ki Bosznia-Hercegovinából.
Vágólapra másolva!

"A Szerb Köztársaság (RS) polgárai körében túlsúlyban van az az érzés, hogy hosszútávon nem Boszniában látják köztársaságuk jövőjét" - szögezte le Dodik az október 1-én tartandó parlamenti választásnak szentelt sajtótájékoztatóján.

Dodik májusban vihart kavart kijelentésével, amikor a boszniai Szerb Köztársaságra utalva kijelentette, hogy a montenegrói "recept" (függetlenségi népszavazás) alkalmazható máshol is a Balkánon. A politikus később enyhített nyilatkozata élén, miután arra figyelmeztették, hogy a különválásról szóló referendum megtartása ütközne a boszniai háborút lezáró, illetve a mai szövetségi állam alkotmányos alapjait megvető 1995-ös daytoni szerződéssel. A boszniai szerb közvélemény azonban erősen rokonszenvezik Dodik elgondolásával, a Banja Luka-i politikusok több ízben referendummal fenyegetőztek arra az esetre, ha veszélybe kerül köztársaságuk léte.

Dodik szerint a Banja Luka-i vezetők egyelőre "jegelték" a népszavazásra vonatkozó kezdeményezésüket, miután a nemzetközi közösség boszniai képviselői meggyőzték őket arról, hogy nem jöhet szóba az RS felszámolása. "Ugyanakkor ez a jövőben valós lehetőséggé válhat, ha nincs egyenlőség" - figyelmeztetett a kormányfő.

A különálló szerb entitás felszámolását jobbára a bosnyák pártok szorgalmazzák arra hivatkozva, hogy a szerb entitás "népirtás által jött létre". Azzal is érvelnek, hogy az RS felszámolása megerősítené, életképesebbé tenné a szövetségi államot.

Az elmúlt három évben a boszniai szerbek beleegyeztek a közös boszniai hadsereg, adóhatóság és bíróság létrehozásába, ugyanakkor nem hajlandóak beolvasztani a szerb rendőri erőket a szövetségi rendőrség kötelékébe. Milorad Dodik kedden egyértelművé tette, hogy az utóbbi - Brüsszel által is szorgalmazott - kezdeményezésről Banja Luka tárgyalni sem akar, még akkor sem, ha ez az EU-val folytatott stabilitási és társulási tárgyalások megszakadásához is vezetne.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!