Tízezrek tüntettek a német megszorítások ellen

Vágólapra másolva!
Több tízezres tüntetést tartottak számos németországi nagyvárosban szombaton. Összesen körülbelül 200 ezer ember vonult az utcákra, hogy tiltakozzon a kormány reformpolitikája ellen, amely sokak szerint csak szegényebbé tette a szegényeket és gazdagabbá a gazdagokat.
Vágólapra másolva!

Körülbelül kétszázezren tüntettek szombaton Németország öt városában a kormány megszorító politikája ellen. A Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) felhívására csak Berlinben közel nyolcvanezren vonultak az utcákra, az Angela Merkel kancellár vezette nagykoalíciós kabinet reformpolitikája ellen tiltakozva. A tüntetők szerint a reformok az elmúlt hónapokban a lakosság jelentős részének elszegényedését eredményezték, miközben a gazdagok jóléte tovább nőtt.

Stuttgartban, a DGB által szervezett központi rendezvényen, Michael Sommer, a szövetség elnöke nagyobb szociális igazságosságot követelt, és támadta a mindenekelőtt a szegényebb rétegeket sújtó takarékossági intézkedéseket. Sommer szerint a kormányzati politika a demokráciát veszélyezteti. A stuttgarti tüntetésen több mint ötvenezren vettek részt, jelen voltak a többi szakszervezeti szövetség, köztük az IG Metall vezetői is. Jürgen Peters, az IG Metall elnöke a reformpolitika "reformját" sürgette, hogy az egészségügy és az adópolitika területén az alacsonyabb jövedelműek nagyobb kedvezményekhez jussanak.

A szakszervezeti vezetők felhívták a figyelmet a 4,3 milliót meghaladó, változatlanul magas munkanélküliségre. Ennek csökkentése érdekében átfogó foglalkoztatási programot, és a beruházások élénkítését követelték. A követelések között szerepelt a nyugdíjak és a munkanélküliségi segély emelése, a fekete munka visszaszorítása, továbbá az oktatás körülményeinek a javítása. Hasonló, több tízezres tiltakozó megmozdulásokat tartottak Frankfurtban, Münchenben és Dortmundban is. A tüntetések mindenütt békésen zajlottak.

Németországban egyre nagyobb az elégedetlenség a kormány politikája miatt. A konzervatív-szociáldemokrata nagykoalíciós kabinet népszerűsége a tavaly novemberi hivatalba lépése óta eddigi mélypontjára jutott. A szigorú takarékossági intézkedések ellenére a kormány adós maradt választási ígéreteinek, az általa kilátásba helyezett reformoknak a megvalósításával. A munkanélküliség az elmúlt hónapokban csak rendkívül csekély mértékben csökkent, és egy tanulmány szerint hatmillióan tengődnek az úgynevezett szegénységi küszöb alatt - ami a teljes anyagi és szociális leszakadással egyenértékű.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!