"Nem érzik magukat biztonságban, mert számos orvost elraboltak és megöltek az amerikai vezetésű 2003-as invázió óta. Másokat elraboltak, és csak nagy összegű váltságdíj fejében engedtek szabadon. Tömeges távozásuk miatt gyakran csak orvostanhallgatók és kezdő orvosok maradnak az ország kórházaiban" - vázolta a helyzetet újságírók előtt Radzsa al-Huzai, az iraki nemzeti tanács tagja, aki képzettségére és eredeti foglalkozására nézve szülészorvos.
Nemcsak orvoshiány, de súlyos gyógyszer- és eszközhiány is bénítja az iraki kórházak tevékenységét. "Rengeteg ígéretet kaptunk a háború után, hogy sok új kórházat és rendelőintézetet építenek nekünk, de egy sem épült" - panaszolta az orvosnő.
Az orvos- és gyógyszerhiány különösen súlyos baj most, amikor a rákos megbetegedések száma hirtelen megnövekedett az országban - tette hozzá. Mint elmondta, ötszörösére emelkedett ez a szám Irakban a kilencvenes évek elején lezajlott öbölháború óta. Feltevése szerint ennek az a magyarázata, hogy az amerikai vezetésű szövetséges erők enyhén sugárzó uránnal ötvözött fémből készült lövedékeket is használtak az öbölháborúban. Feltevésének bizonyítékát látja abban a tényben, hogy a dél-iraki térségben, ahol az öbölháború lezajlott, sokkal nagyobb számban fordulnak elő rákos megbetegedések, mint az ország más vidékein.
Radzsa al-Huzai iraki politikus-orvost 2004-ben jelölték a Nobel-békedíjra az iraki háborús özvegyek megsegítése érdekében végzett tevékenységéért. A Nők Határok Nélkül elnevezésű, bécsi székhelyű nemzetközi szervezet hívta meg Ausztriába, és finanszírozza útját.