Védett fajjá nyilvánítaná a jegesmedvéket a Bush-kormányzat. Ez lehet az első jele, hogy a káros gázok kibocsátása és a globális felmelegedés problémája miatt eddig vajmi keveset aggódó amerikai vezetés változtat politikáján - írja a Guardian. A jegesmedvék védetté nyilvánításáról szóló javaslatot Dick Kempthorne belügyi miniszter ismertette szerdán. Eszerint nem szabad majd olyan tevékenységet folytatni, ami veszélyezteti a nagy emlőst, vagy annak vadászterületét, és akár azt is megkövetelhetik az amerikai cégektől, hogy ennek érdekében csökkentsék károsanyag-kibocsátásukat.
A lépést nagy örömmel üdvözölték a különböző környezetvédő szervezetek, amelyek közül hárman korábban pereket indítottak az amerikai állam ellen a jegesmedvék érdekében. Ezeknek, illetve a hasonló eljárásoknak lényege az, hogy a veszélyeztetett fajokkal kényszerítsék rá a kormányzatot a klímaváltozásért felelős gázok kibocsátásának csökkentésére. Az USA vezetése ugyanis nem veszi komolyan a globális felmelegedést, és nem csatlakozott a Kiotói egyezményhez sem, amelynek aláírói vállalták klímaváltozást okozó gázok kibocsátásának visszafogását.
A Centre for Biodiversity nevű szervezet jogásza szerint az új javaslat felettébb eltér attól a pár évvel ezelőtt hangoztatott amerikai állásponttól, amely kétkedően fogadta a globális felmelegedésre vonatkozó figyelmeztetéseket. "Ez a globális felmelegedés tényének megerősítése" - idézte a Guardian Brendan Cummingst. Kempthorne maga ugyanakkor igyekezett kissebbíteni a döntés jelentőségét, és közölte, ezzel még nem ismerik el a gázkibocsátás veszélyeit.
Az aktivisták szerint azonban a veszélyeztetett állatokról szóló amerikai törvény szigorú előrásai, valamint a kormányzat óvatossága, nehogy botrányba keveredjen a népszerű faj miatt, a jegesmedvék malmára hajtják a vizet. A törvényjavaslatot 90 napra közvitára bocsájtják, majd a kormányzatnak egy éve lesz arra, hogy besorolja a jegesmedvét a bölény, a prérikutya és a fehér fejű sas mellé a veszélyezetett fajok listájára.
Világszerte körülbelül 22-25 ezer jegesmedve él, többnyire az USA, Kanada, Grönland, Norvégia és Oroszország területén. Populációik nagyobb része azonban fogyóban van, és a kutatók attól tartanak, hogy a faj nem éli túl a klímaváltozást. Az Északi sarkvidéken ugyanis a világ többi részéhez képest kétszer olyan gyorsan emelkedik a hőmérséklet, és az előrejelzések szerint 2050-re a nyári hónapokban teljesen elolvad a jégtakaró, amelynek kiterjedése az utóbbi 50 év során már 25 százalékkal csökkent. Az utóbbi négy évben ez a csökkenés döbbenetesen felgyorsult - az amerikai Nemzeti Hó és Jégadatközpont szerint.