Az évente megrendezésre kerülő zarándokút egyik tetőpontjának számító, szombat reggel kezdődött rítus alatt a korábbi esztendőktől eltérően hétfőig nem érkezett jelentés súlyosabb incidensekről, ami részben a megszigorított biztonsági intézkedéseknek tudható be.
A hatalmas tolongásban 1990-ben 1426 ember fulladt meg egy alagútban, két éve 251 zarándokot tapostak halálra, tavaly januárban 363 zarándokot vesztette életét a tömegben kitört pánik miatt, ezért a szaúdi hatóságok idén nagyszabású átépítésekkel próbáltak gondoskodni a szélesen hömpölygő sokaság zavartalan áramlásáról, amit a zarándokok elmondása szerint sikerült is elérni. Az oszlopokat nem csak áthelyezték, de nagyobb beton sztélékkel helyettesítették és a tömeg útvonalát is megváltoztatták.
Ezenfelül 50 ezer fős biztonsági személyzetet vezényeltek ki a rend fenntartására, valamint a rijádi kormányt az Egyesült Államokhoz fűződő szoros kapcsolatai miatt ostorozó iszlamisták esetleges merényleteinek megakadályozására.
Az "ördög megkövezését" az ötnapos zarándoklat harmadik napján tartják Mína völgyében. A legenda szerint ezen a helyen háromszor jelent meg az ördög, előbb Ábrahám prófétát, majd feleségét, végül fiát kísértette meg, de ők megvetésük jeleként hét kavicsot vetettek rá. A zarándokok ennek emlékére egy sekély árokban, 272 méteres útszakaszon álló három kőoszlopra dobják kavicsaikat.
Ezután következik az "áldozat ünnepe": bárányt áldoznak annak emlékére, hogy Ábrahám hitének szilárdságát bizonyítva kész lett volna feláldozni fiát Isten parancsára, de az megelégedett egy báránnyal is. Mekkába visszatérve immár hétköznapi ruhában folyamatosan imádkozva újra hétszer körüljárják a Nagymecsetben a szent Kába épületét. A zarándokok ezután ismét Mínába mennek, ahol a hátralévő két napon maradék kavicsaikkal még kétszer megkövezik a Sátánt. A zarándoklat befejezéseként, kedden visszatérnek Mekkába és búcsúzóul újra körüljárják a Kábát.
A szombaton közzétett hivatalos adatok szerint idén csaknem 2,4 millió hívő vett részt a haddzson, közülük 1 654 407-en külföldről érkeztek 187 nemzet képviseletében, 55 százalékuk férfi. A be nem jelentett szaúdi zarándokokkal együtt azonban a résztvevők száma eléri a 3 milliót is.
A mekkai zarándokutat legalább egyszer köteles megtenni minden testileg ép muzulmán, ha anyagilag nem túlságosan megterhelő a maga és családja számára.