Felfüggesztette egyes Iránnak nyújtott technikai támogatóprogramjait a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ). A döntést az ENSZ Biztonsági Tanácsának tavaly decemberi, Irán ellen szankciókat tartalmazó határozata alapján hozták. A programokat pár napja, ideiglenesen fagyasztotta be a NAÜ titkársága, véglegesen a kormányzótanács dönt róluk.
A titkárság kidolgozta azt az előzetes listát, amely a folytathatónak ítélt programokat tartalmazza, és most fejezi be azoknak a programoknak az értékelését, amelyekről nehezebb megállapítani az összeférhetetlenséget. Munkájuk végeztével javasolni fogják a kormányzótanácsnak a nem békés célú nukleáris célokat is szolgálható programok végleges leállítását. A megállapításokat a jövő hónapban terjesztik a 35 tagú kormányzótanács elé, amely várhatóan márciusban dönt az ügyben.
Azt nem közölték, hogy pontosan hány és milyen jellegű programról van szó. Egy neve elhallgatását kérő diplomata szerint a Biztonsági Tanács határozata által egyértelműen tiltott, az urándúsításhoz, a hasadóanyag újrafeldolgozásához és a nehézvíz előállításához is felhasználható programokat állították le.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség húsz támogatási programot működtet Iránban, további több mint negyven pedig egyfajta "regionális" csomag, amely Iránt és a szomszédos országokat is érinti. A kormányzótanácsban azonban nézeteltérés van arról, hogy hány programot kellene felfüggeszteni. Az USA és közelebbi szövetségesei a programok jó részét felfüggesztenék, míg mások kevesebb felfüggesztéssel remélik kompromisszumra bírni Iránt. A NAÜ egyes diplomatái az Egyesült Államok győzelmeként értékelték, hogy a szervezet felfüggesztett egyes projekteket, még mielőtt a kormányzótanács döntött volna.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa tavaly december 23-án fogadott el határozatot az Irán elleni szankciókról. Ebben megtiltják az ENSZ-tagállamoknak, hogy olyan sugárzó anyagokkal és technológiákkal lássák el Teheránt, amelyek elősegíthetik az iráni atom- és rakétaprogram fejlesztését, felhasználhatók urán dúsítására és feldolgozására, illetve nehézvíz előállítására, és atomfegyverek célba juttatására alkalmas rendszerek gyártására.