Egy hajszál választja el a békétől az északíreket

Vágólapra másolva!
Történelmi megállapodás született hétfőn Belfastban az észak-írországi egységkormány májusi megalakításáról. Az egyezséget Észak-Írországban, a protestáns és a katolikus mozgalom két legnagyobb parlamenti pártjának vezetői - eddig példa nélküli módon - együtt jelentették be. Az egyezségben, úgy tűnik, része volt lengyel katolikusoknak is.
Vágólapra másolva!

"Példa nélküli, pozitív fejlemények", "egy új korszak kezdete", "nagyon fontos nap" - így kommentálták brit, ír és északír vezetők, hogy megegyezés született az északír egységkormányról. A bejelentést megelőzően Ian Paisley, a a brit koronához hű protestáns Demokratikus Unionista Párt (DUP) vezetője először tárgyalt Gerry Adamsszel, az Ír Köztársasági Hadsereg (IRA) politikai fedőszervének tartott Sinn Féin elnökével.

Paisley - aki engesztelhetetlenül katolikusellenes, gyújtó hatású kirohanásairól vált hírhedté az elmúlt évtizedekben - pártjának eddig kifejezetten tiltotta a párbeszédet a radikális katolikusokkal.

Májustól újra lesz északír kormány

A megállapodás értelmében kormány alakul Észak-Írországban a két eddigi legádázabb ellenfél részvételével. A tartomány egységkormány május 8-án alakul meg a protestáns és katolikus miniszterekből. Jelentések szerint Paisley tiszteletesnek jó esélye van, hogy tartományi kormányfő legyen.

A felekezeti hatalommegosztásra épülő helyi önkormányzat szellemében - és mivel pártjának nincs abszolút többsége - a 81 éves Paisleynek együtt kell működnie a Sinn Féinnel. Helyetteséül a Sinn Féin Martin McGuinnesst, a párt második emberét jelöli.

Békétől a békéig

Az 1998-as nagypénteki békeegyezséggel 25 éves szünet után életre hívott, katolikus-protestáns hatalommegosztáson alapuló északír parlamenti önkormányzat 2002 vége óta nem működött. A brit és az ír kormány azonban az elmúlt hónapokban több kemény ultimátumban követelte a megegyezést, és kötelező határidőket szabott a helyi törvényhozási és kormányzati munka helyreállítására.

A hétfői megállapodás közvetlen előzményeként március első hetében újjáválasztották az ulsteri törvényhozást. A 108 képviselői helyből 36 jutott a DUP-nek, 28 a Sinn Féinnek.

Lengyel katolikus rendőrimport

Ezt egyebek mellett az tette lehetővé, hogy - az elmúlt egy év legjelentősebb áttöréseként - az IRA tavaly év végén bejelentette: teljesen felhagy a fegyveres tevékenységgel, és politikai eszközökkel küzd tovább az ír sziget egyesítéséért. Az idén pedig a Sinn Féin közölte: elfogadja törvényes rendfenntartó erőnek az északír rendőrséget, amelyet korábban azzal vádolt, hogy elfogult a protestánsoknak kedvez.

A tartományi rendőrség ügye volt az elmúlt időszakban a megegyezés egyik fő akadálya. A testületet azonban 2003-ban teljesen átszervezték, és kivették nevéből a királyi jelzőt, ami a brit korona fennhatósága ellen küzdő katolikus mozgalom számára is elfogadhatóvá tette a részvételt a rendfenntartásban. Emellett az EU-bővítés óta több száz katolikus lengyellel is feltöltötték az új északír rendőrség sorait.

Az egységkormány májusi megalakulásával végleg lezárulhat a csaknem harminc éve kitört fegyveres észak-írországi terrorháború, amelynek több mint háromezer halottja volt.

(MTI)/[origo]

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!