A vasárnap Franciaországban hagyományosan a kerékpárosok napja: az országutakat tízezrek szállják meg két keréken. Ezúttal azonban másfajta pedálozás is folyik majd: 12 jelölt küzd a francia választók voksaiért az utóbbi évtizedek egyik legszorosabb elnökválasztásán. Közülük négy jelölt remélhet 10 százaléknál többet. A magyar származású Nicolas Sarkozy, a jobbközép Népi Mozgalom Uniójának (UMP) jelöltje számít a legesélyesebbnek, hogy az első etapban az első helyen - és a Tour de France kerékpárversenyen az összetett vezetésért járó sárga trikóban - végezzen.
A Sarkozynél rosszabbul álló szocialista (PS) Ségolene Royal - a legjobban teljesítő új versenyző - várható a második és egyben még továbbjutó helyre. Ebben az esetben a kétfős, május 6-i második forduló szoros küzdelmet ígér: a friss felmérések ugyan itt is Sarkozy győzelmét jelzik, de a választók 40 százaléka továbbra is bizonytalan, és ez átrendezheti a sorrendet.
A jobbközépre óriási hajrával benyomuló Francois Bayrou, a Francia Demokrácia Uniójának (UDF) jelöltje korábban a küzdelem sötét lovának számított, de népszerűsége már egy hónapja csökken. A Pireneusokból származó jelöltnek szinte egy hegyi hajrára lenne szüksége ahhoz, hogy bekerüljön a második fordulóba, de akkor Sarkozy és Royal ellenében is győzhetne. Az [origo] eddigi teljesítménye alapján mindenesetre megelőlegezte neki a legjobb hegyi szakaszért járó pöttyös trikót.
A hagyományosan jó sprinternek számító - és ezért a zöld trikót méltán viselő - Jean-Marie Le Pen, a szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) veterán jelöltje jobban áll, mint 2002-ben ilyenkor, és akkor bejutott a második fordulóba Jacques Chirac francia elnök ellenében. Elnökké választására azonban nagyon kevesen fogadnának.
Hajrá, Sarko?
De kinek érdemes szurkolni a pálya széléről? Ki az, aki Magyarország trójai falova lehet az Élysée-palotában? Aki a legkevesebb fejtörést okozza majd a magyar diplomáciának? Sokan kézenfekvőnek tartják, hogy a részben magyar származású Nicolas Sarkozynek érdemes drukkolni.
"Sarkozy abszolút francia, óriási tévedés azt várni, hogy ő jobban figyelembe venné a magyar érdekeket" - hűtötte le a várakozásokat Eörsi Mátyás, az Országgyűlés Európai Ügyek Bizottságának szabad demokrata elnöke. Sarkozy a kampány során valóban azt mondta, hogy "nem vagyok magyar", pedig Jean-Marie Le Pen többször is igyekezett magyar származását negatív színben feltüntetni: "Sarkozy a bevándorlás jelöltje" - mondta. "Francia származásúként nekem nem lenne bátorságom magyar köztársasági elnöknek jelöltetni magamat" - tette hozzá.
Az összetettben első
Az eddigi politikával való "nyugodt szakítást" ígérő Sarkozy elsősorban abban hozhat változást, hogy lelkesedik Tony Blair brit miniszterelnök politikájáért, ami az Economist szerint azt jelenti, hogy ő "a legjobb esély a reformra". Közgazdászok szerint csökkenteni kell az állami terheket, az államadósságot, a magas adókat, a közel 20 éve 10 százalék körüli - a pályakezdőket különösen sújtó - munkanélküliséget. Franciaország 25 éve még 7. volt, ma a 17. ország a világban az egy főre jutó GDP alapján.
Az új, az összetettben első, a legjobb hegyi pedálos és a legjobb sprinter
Európa-politikájában korábban volt pár vitatott javaslata: például a francia-német együttműködést kibővítené a britekkel, lengyelekkel, spanyolokkal és olaszokkal, amit a kisebb országok kifogásoltak. Felvetette, hogy harmonizálják a társasági adót az EU-ban, ami a jövőben konfliktust jelenthet Magyarországgal. Korábban az adóemelést feltételül szabta volna az új tagoknak juttatott pénzügyi támogatásokhoz, hogy így bírja maradásra az elvándorló francia vállalatokat és védje a francia munkahelyeket. Ugyanakkor híve a szorosabb európai együttműködésnek, és lecsupaszított változatban az európai alkotmányt is támogatja. Budapesttel ellentétben ellenzi, hogy Törökország valaha is az EU tagja lehessen.
A legjobb új versenyző
Ségolene Royal a legfiatalabb politikus a négy esélyes között. Javaslatai várhatóan komoly vitákat váltanának ki, ha őt választanák köztársasági elnöknek. "Erős és protekcionista Európát akarok", az eurót felügyelő Európai Központi Bank "egyik célkitűzése a munkahelyteremtés legyen" - írja a választóknak ajánlott paktumában Royal.
"Szociális egyezményben a legmagasabb szinten garantáljuk a szociális védelmet minden európai számára" - javasolja még programjában, ami jelentős pluszterhet jelentene a magyar költségvetésnek és vállalatoknak is. Royal népszavazáson döntene az európai intézmények demokratikusabbá tételéről. Lesújtó véleménye van minderről a magyar parlament európai ügyek bizottsága elnökének. Royal "fékező erő lenne, és ez nem használna Franciaországnak" - mondta Eörsi.
A legjobb hegyi versenyző
A legrészletesebb Európa-politikával Francois Bayrou versenyez. Erős, egységes Európát szeretne, amely "egy hangon képes beszélni a világban". Ugyanakkor a többsebességű Európa híve: "az országok koncentrikus körei, melynek szívében a legszorosabban együttműködő államok állnának".
A magyar diplomácia aggályait is igyekszik eloszlatni azzal, hogy a belső kör "minden ország előtt nyitva állna". A német EU-elnökség javaslatának megfelelően Bayrou 2009-ben tartana népszavazást az európai alkotmány "olvasható kiadásáról".
A legjobb sprinter
A nemzetállamok Európáját favorizáló és a NATO-ból kilépést szorgalmazó Le Pennek kis esélye van választási programjának megvalósítására. Ugyanakkor a képen látható zöld trikójához híven Le Pen a legjobb sprinternek számít. 2002-ben a mostani felméréseknél rosszabb támogatottsággal volt képes bejutni a második fordulóba. Reményei szerint a bizonytalanok és rejtőzködő szavazók most is továbbjuttatják. Le Pen győzelmével - legalábbis egyelőre - azonban nem számol a magyar diplomácia.