Októbertől kivonná a katonákat Irakból a kongresszus

Vágólapra másolva!
Az elnöki vétóval való fenyegetőzés dacára az amerikai képviselőház belefoglalta az iraki és afganisztáni hadműveletekhez forrást biztosító törvénybe, hogy október 1-jéig meg kell kezdeni az amerikai csapatok Irakból való kivonását.
Vágólapra másolva!

A hadi kiadásokra szánt több mint 124 milliárd dollár felszabadításáról rendelkező törvénybe belefoglalták azt a kitételt, amely szerint legkésőbb október 1-jén meg kell kezdeni az amerikai haderő kivonását az arab országból, s a csapatkivonást lehetőleg 2008. március 31-ig be kell fejezni.

A jogszabály, amelyet a képviselőház szűk szavazattöbbséggel, 218-208 arányban fogadott el, csütörtökön kerül a szenátus elé, majd onnan George Bush elnökhöz, aki többször kijelentette: nem ír alá semmilyen törvényt, amely konkrét menetrendet rögzít az amerikai haderő Irakból való kivonására.

A demokrata pártnak nincs meg az elnöki vétó felülírásához megkövetelt - kétharmados - kongresszusi többsége, ugyanakkor a hadi költségvetésnek szüksége van a többletforrásra, mert számítások szerint a Pentagon nyár elejére kifogy a harcoló alakulatok működtetésére kapott pénzből.

A szerda esti képviselőházi szavazás előtt David Petraeus tábornok, az Irakban állomásozó szövetséges haderő parancsnoka a kongresszus mindkét házától azt kérte: szeptemberig legyenek türelemmel. Azzal érvelt, hogy van olyan terület, ahol haladást értek el az arab országban: példaként a szunniták és síiták közötti erőszakos cselekményeket említette, amelyek száma, mint mondta, január óta kétharmadával esett vissza Bagdadban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!