Közvetlenné tehetik az elnökválasztást a törökök

Vágólapra másolva!
Már csak az államfő jóváhagyása szükséges ahhoz, hogy Törökországban közvetlen elnökválasztást tartsanak, a török parlament elfogadta az erről szóló alkotmánymódosítást. Ahmed Necdet Sezer köztársasági elnök ugyanakkor ellenzi a reformot. A törököknél ezekben a hetekben különösen feszült helyzetet teremtett, hogy a mérsékelten iszlám kormánypárt által elnöknek jelölt Abdullah Gült nem szavazta meg a parlament.
Vágólapra másolva!

A török parlament csütörtökön alkotmánymódosítást fogadott el, amely a jövőben lehetővé tenné, hogy az államfőt a parlament helyett közvetlenül a nép válassza meg. Az iszlamista gyökerű kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) által kezdeményezett módosítás értelmében a választópolgárok kétfordulós szavazáson választanának elnököt a jelenlegi hét- helyett ötéves ciklusra, amelyet egy alkalommal lehetne meghosszabbítani. Azt egyelőre nem tudni, hogy - amennyiben az új jogszabály hatályba lép - az elnökválasztást a parlamenti választásokkal egy napon, július 22-én tartanák-e.

A módosítás törvényerőre emelkedéséhez még szükséges a törvénykezés folyamatában vétójoggal rendelkező Ahmet Necdet Sezer elnök jóváhagyása. Sezer több alkalommal az újítás ellen szólalt fel arra hivatkozva, hogy a jelenlegi feszült politikai hangulatban nem lehet ilyen jelentős reformot hozni. Az elnöknek 15 napon belül kell kihirdetni vagy megvétózni a módosítást.

A reformot azt követően fogadta el a parlament, hogy az elmúlt hetekben két alkalommal is kudarcba fulladt az új államfő - a jelölt Abdullah Gül külügyminiszter volt - megválasztása, mert az ország szekuláris jellegét féltő ellenzék bojkottja miatt a törvényhozás nem volt szavazóképes. Sezer mandátuma május 16-án jár le.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!