A kontaktcsoport tanácskozására azért került sor, mivel az ENSZ Biztonsági Tanácsában vétójoggal rendelkező Oroszország a múlt héten kilátásba helyezte a Koszovó státusára kidolgozott ENSZ-határozattervezet megtorpedózását, mert az szerinte a függetlenség útját nyitná meg a világszervezet igazgatása alatt álló, túlnyomórészt albánok lakta dél-szerbiai tartomány előtt, a Pristina és Belgrád közötti újabb 120 napos tárgyalások után.
A hat külügyminisztérium balkáni ügyekben illetékes igazgatói mellett a bécsi ülésen részt vesz Stefan Lehne, az Európai Unió megbízottja is.
A diplomaták aligha jutnak bármiféle döntésre, hanem jobbára csak információkat cserélnek zárt ajtók mögött a Koszovó státusának keresésében teendő további lépésekről, netán egy újabb tárgyalási forduló módozatairól.
A koszovói albánok csak tartományuk függetlenségét fogadják el, míg Szerbia csak széles körű autonómiát adna neki.
Moszkva Belgrádot támogatja, elutasítva minden olyan megoldást, amely elfogadhatatlan lenne a szerbek számára. Washington viszont Pristina pártján áll: Condoleezza Rice külügyminiszter és George Bush elnök is megerősítette, hogy Koszovó így vagy úgy független lesz.
Németország legutóbb azt javasolta, hogy a tárgyalásokat az EU-ból, az Egyesült Államokból és Oroszországból álló trojka vezesse, amely nyomást gyakorolhat a vitában álló felekre.