Angela Merkel kancellár kedden ismertette Vojislav Kostunica szerb kormányfővel álláspontját Koszovó ügyében a német fővárosban. Kostunica válaszul megismételte eddigi álláspontját, miszerint Belgrád elutasítja a még Szerbiához tartozó tartomány függetlenségét, s elutasítja az ENSZ-ben köröztetett, átszerkesztett határozattervezetet is, amely a tárgyalások meghosszabbítását javasolja.
A szerb miniszterelnök elfogadhatatlannak nevezte az Ahtisaari-tervet, amely nemzetközi felügyelettel korlátozott függetlenséget irányoz elő Koszovónak. Kijelentette, hogy nincs szükség új BT-határozatra, s utalt a testület - Moszkva által támogatott - korábbi, 1244-es számú határozatára, amely a tartománynak Szerbián belül irányoz elő autonómiát.
A szerb kormányfő hangsúlyozta a szerb területi integritás tiszteletben tartásának szükségességét, a leghatározottabban elutasítva Koszovó kiválását. A tárgyalásokat követő sajtóértekezleten Kostunica annak a nézetnek adott hangot, hogy egy esetleges ilyen lépés úgymond veszélyes nemzetközi precedenst teremthet.
Németország a közelmúltban véget ért uniós elnöksége alatt mindvégig támogatta a Szerbiával való társulási megállapodást célzó, tavaly befagyasztott tárgyalások felújítását, amit végül Brüsszel még júniusban el is határozott. Utalt ugyanakkor arra, hogy a megállapodás megkötésének előfeltétele a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való maradéktalan együttműködés, aminek magában kell foglalnia a két fő háborús bűnös, Ratko Mladic és Radovan Karadzic kiadatásának elősegítését is. Merkel kancellár - mint kiszivárgott - támogatta az EU és Szerbia közötti kapcsolatok erősítését.
A kancellár ugyanakkor korábban ellenezte, hogy a közeledést közvetlenül összekössék Koszovó problémájának megoldásával. Ez utóbbira berlini megfigyelők szerint a keddi nap fejleményeinek fényében az elkövetkező időszakban mind kevesebb a remény. Ezt erősítették meg Merkel és Kostunica tárgyalásai, az új nyugati javaslatok ismételt orosz elutasítása, valamint Javier Solana uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselőnek az a bejelentése, amely szerint patthelyzet esetén az EU ENSZ-határozat nélkül is lépni akar Koszovó ügyében.