"A Törökország iránti bizalom csaknem kötelezővé teszi, hogy közvetítői szerepet vállaljon" - fogalmazott még elindulása előtt Erdogan, aki Damaszkuszban találkozik Aszad elnökkel, és részt vesz egy szíriai-török üzleti fórumon. A török miniszterelnök egyúttal utalt arra is, hogy Ankara pozitív módon járulhat hozzá békediplomáciájával más konfliktusok rendezéséhez is, akár Irakról, akár az izraeli-palesztin ügyről van szó.
Szerdán egy szíriai miniszter beszámolt arról, hogy Izrael közölte Törökországgal: hajlandó visszaadni a Golán-fennsíkot Szíriának a békekötésért cserébe. A szíriai-izraeli béketárgyalások 2000-ben jutottak holtpontra, ugyancsak az 1967 óta megszállt Golán-fennsík körüli nézeteltérés miatt. A zsidó állam képviselői azt kívánták, hogy a Golán visszaadását előzze meg a kétoldalú békeszerződés aláírása, Damaszkusz viszont ragaszkodott a fordított sorrendhez.
Az Erdogan vezette AKP párt 2002-es hatalomra jutása óta megerősítette Törökország közel-keleti, valamint Perzsa-öbölmenti kapcsolatait.