A polgári lakosság folyamatosan elhagyja a libanoni főváros, Bejrút nyugati részét, miután a két napja kezdődött fegyveres összecsapások miatt a radikális síita mozgalom, a Hezbollah átvette a város nyugati felének ellenőrzését - írja a BBC. A legtöbben megpróbálnak átjutni a város keresztény negyedébe, amelyet a milicisták eddig megkíméltek a harcoktól. A libanoni fővárosban közben lezárták a kikötőt és a nemzetközi repülőteret is (a Malév bejrúti járatát is törölték).
A fegyveres összetűzések akkor kezdődtek el, amikor a bejrúti kormány kedden lekapcsolta a Hezbollah telekommunikációs csatornáit. A BBC szerint félő, hogy Libanonban ismét polgárháború törhet ki. A három napja tartó lövöldözések során 11 ember meghalt, és közel harminc megsebesült.
A közel-keleti országban hónapok óta feszült a helyzet, ugyanis Libanonban tavaly november vége óta nincs államfő. Emile Lahud távozását követően a parlamenti pártok immár nyolc hónapja nem tudnak megegyezni az új elnök személyéről. A jelenlegi szunnita kormány pedig nem tárgyal a Szíria és Irán által is támogatott Hezbollah képviselőivel, akik szerint a betöltetlen elnöki poszt miatt az ország hadseregét egyes politikusok magáncélokra használhatják fel.
A kormány keddi akciójával nem tett egyebet, mint hivatalosan is háborút indított a síita radikálisok ellen - közölte pénteken a Hezbollah egyik vezetője, Haszán Naszrallah. A BBC libanoni tudósítója szerint a Hezbollah akcióival megalázó helyzetbe került a bejrúti kormány, amelynek fegyveresei péntek délutánra mindenhol megadták magukat. A Hezbollah vádjaira Szaad al-Hariri, a szunniták vezető politikusa úgy reagált: a kommunikációs vonalak megszakítása csupán félreértés volt. A brit lap szerint a médiamogulként is ismert politikus a kormány nevében pénteken tárgyalásra szólított fel a a síita radikálisokat, és egyben szorgalmazta az utcai harcok beszüntetését.