Titkos tárgyalásokat folytatnak az afganisztáni konfliktus rendezéséről a tálibokkal - írja a brit Observer. A lap szerint a tárgyalások fő mozgatórugója Szaúd-Arábia, de a britek is támogatják a megbeszéléseket.
A példa nélküli egyeztetések - eddig csak helyi tálib parancsnokokkal folytak ilyenek, a szélsőséges mozgalom pakisztáni Kvetta közelében székelő vezetésével még nem - egyik főszereplője egy magas rangú egykori tálib vezető, aki Kabul, a szélsőségesek pakisztáni bázisai és európai fővárosok között ingázik.
Nagy-Britannia szállítással és diplomáciai segítséggel támogatta a tárgyalásokat, jóllehet a londoni külügy azt állítja, nem tudnak a szaúdiak kezdeményezéséről. A britek hivatalosan addig nem akarnak tárgyalóasztalhoz ülni, amíg a szélsőségesek nem hagynak fel az erőszakkal.
A brit lap értesüléseit afganisztáni források is megerősítették, ám jelezték, hogy az utóbbi időben zátonyra futottak a tárgyalások. Az egyik akadályozó tényező a harcok fellángolása - nyáron 2001 óta nem látott hevességgel dúltak a csaták -, a másik pedig a következetlen tálib követelések. "Mindig mást és mást akarnak. Az egyik nap ezt, a másik nap azt" - idézett a lap egy a tárgyalásokat jól ismerő afgán kormánytanácsadót.
Az egyeztetést a szaúdiak kezdeményezték idén nyáron, a közvetítők követeléseket és ezek teljesítésének feltételeit szállították egyik féltől a másikig. A táliboknak állítólag 11 pontos listájuk van, amelynek teljesítése esetén hajlandóak lennének felhagyni az erőszakkal. Többek között fontos minisztériumok vezetését, szigorú saría törvénykezést és a nyugati csapatok kivonását akarják elérni. Jelenleg Hamid Karzai afgán elnök válaszát várják.