Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világjárvánnyá nyilvánította az új influenzát. A WHO csütörtökön közölte tagállamaival, hogy a legmagasabb, hatos szintre emeli az új influenzával kapcsolatos készültség szintjét. Negyven év óta ez az első influenza-világjárvány. Az 1968-as hongkongi influenza körülbelül egymillió ember halálát okozta. A H1N1-járvány az emberek többségénél csak enyhe lefolyású betegséget okoz.
A világszervezet mostani lépése nem jelenti feltétlenül azt, hogy a vírus súlyosabb megbetegedéseket vagy több halálesetet okozna, mint korábban, csupán azt a tényt jelzi, hogy földrajzilag nagy területen terjedt el a betegség - írja a BBC. A bejelentés előtt a WHO szakértői konferenciát rendezett.
Magyarországon továbbra sincs közvetlen járványveszély - hangsúlyozza csütörtöki közleményében az Egészségügyi Minisztérium, amely szerint a "legfontosabb teendő a továbbiakban is az, hogy amennyiben valaki magas láz, köhögés, torokfájás, fejfájás, hidegrázás, fáradtság, hányinger tüneteit észleli magán, maradjon otthon és vegye fel a kapcsolatot a háziorvosával vagy a gyermekorvossal". Emellett azt tanácsolják, hogy mindenki tartsa be az általános higiéniás szabályokat: a gyakori meleg vizes, szappanos kézmosást, eldobható zsebkendőbe való köhögést, tüsszögést és a gyakori szellőztetést.
A sertésinfluenza-járványról készült galériáért kattintson a képre!
A WHO csütörtökön közölte azt is, azzal számol, hogy egy-két évig fog terjedni a világon az új influenza A(H1N1) vírusa. Margaret Chan, a szervezet igazgatója elmondta: a szakemberek általános megítélése szerint mérsékelt a jelenlegi járvány, ezért a WHO ismét csak azt ajánlja, hogy az államok tartózkodjanak mindenféle utazási és áruszállítási korlátozás bevezetésétől.
Aggasztja viszont az ENSZ szakosított szervét, hogy nem sikerült megállítani a vírus terjedését. Az új vírus ugyanis könnyen átterjed egyik emberről a másikra, és mint az influenzavírusok általában, "tele lehet meglepetésekkel".
A legrosszabb forgatókönyv az lenne, ha kialakulna egy olyan mutációja, amelynek sokkal nagyobb lenne a kórokozó képessége, mint a jelenleginek, és télen sújtaná az északi félteke országait, éppúgy mint a hozzávetőleg 50 millió ember halálát okozó 1918-19-es spanyolnáthajárvány esetében történt - mondta a WHO vezető tisztségviselője. Hozzátette azonban, hogy az új vírus egyelőre meglehetősen stabil, nem mutatja mutáció jeleit.
Chan szerint az is aggasztja a WHO-t, hogy az új vírus aránytalanul nagy számban okozott súlyos megbetegedéseket a 30 és 50 év közöttiek korosztályában (csakúgy, mint hajdan a spanyolnátha). Chan már most figyelmeztette azokat az országokat, ahol tetőzött a mostani járvány, hogy készüljenek fel a fertőzések egy második hullámára. Az érintett országoknak fenn kell tartaniuk éberségük szintjét, a még nem érintetteknek pedig fel kell készülniük - hangsúlyozta.
A H1N1 vírus először áprilisban bukkant föl Mexikóban. A világszervezet szerdai összesítése szerint eddig 74 országból összesen 27 737 H1N1 típusú influenza-megbetegedést jelentettek, és 141 ember halálát okozta a fertőzés. Az esetek többségét Észak-Amerikában észlelték. Európában és Ausztráliában az utóbbi napokban jelentősen emelkedett a betegek száma. A készültségi szint emelésének a BBC szerint az lehet az egyik oka, hogy a déli féltekén a H1N1 kiszorította a normál szezonális influenzát.
A BBC genfi tudósítója szerint a növekvő esetszám miatt elkerülhetetlen volt a világjárvány kihirdetése, de problémát jelent, hogy a riasztási fokozatok rendszerét egészen másmilyen jellegű vírusra dolgozták ki. A WHO szóvivője, Gregory Hartl azt mondta: inkább arra számítottak, hogy a következő világjárványt olyan vírus fogja okozni, mint a H1N1-nél jóval veszélyesebb madárinfluenza. A világszervezetnek most meg kell birkóznia azzal a globális aggodalommal, amelyet a világjárvány bejelentése fog kiváltani - mondta a BBC tudósítója.
A hongkongi hatóságok csütörtökön közölték, hogy bezárják az általános iskolákat, óvodákat és bölcsődéket, mert 12 gyerek megfertőződött a H1N1-es vírussal. Az intézmények péntektől számított két hétig zárva lesznek, hogy elkerüljék a fertőzés tovaterjedését - mondta Donald Cang hongkongi kormányzó. Mivel nem tudják megállapítani a betegség forrását, úgy vélik, hogy első ízben észlelték új influenzafertőzés gyanúját olyan betegeknél, akik nem külföldről tértek haza, hanem a hazájukban kapták meg a kórt. Kínában ezzel egy időben megerősítették, hogy már 111 új influenzás beteget regisztráltak.