Sürgető az Egyesült Államok és az Európai Unió számára, hogy megkettőzzék az erőfeszítéseiket a közelgő koppenhágai klímakonferencia alőtt - mondta Barack Obama amerikai elnök kedd este. Obama az EU vezető tisztviselőivel folytatott megbeszélést Washingtonban - írja a BBC.
A dán fővárosban tartandó konferencián a világnak el kéne fogadnia egy megállapodást, ami a szén-dioxid-kibocsátásról szóló kiotói paktumot váltja majd fel. Al Gore volt amerikai alelnök és elnökjelölt közölte, bízik Obama elkötelezettségében, hogy előrelépést érjen el a környezetvédelem terén.
Azonban az amerikai belpolitikai helyzet, a BBC szerint bonyolítja a dolgokat. Obama ellenfelei ugyanis ellenzik a károsanyag-kibocsátás radikális visszafogását.
"Megállapodtunk, hogy sürgető lenne erőfeszítéseink megkettőzése a következő hetekben a koppenhágai konferenciáig, hogy (...) haladást érjünk el mindabban, ami megakadályozhatja, hogy ökológiai katasztrófa következzen be" - mondta Obama az amerikai fővárosban.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke kijelentette: Obama bizakodóvá tette őt Koppenhága előtt. "Az Egyesült Államok erős vezetésével valóban megállapodhatunk" - jelentette ki.
A kiotói egyezmény értelmében 37 fejlett ipari állam vállalta, hogy az 1990-es szinthez képest 5 százalékkal csökkentik a szén-dioxid-kibocsátást 2012-ig. Ezt a megállapodást kéne felváltani egy újjal Koppenhágában.
Ban Ki-mun ENSZ-főtitkár nem túl bizakodó, szerinte nem születik megállapodás Dániában. Több ENSZ-tisztviselő is hasonlóan vélekedik, szerintük sem jöhet létre minden kérdésben megegyezés az év végéig. A Nobel-békedíjas Al Gore erre azt nyilatkozta, szerinte az sem lenne katasztrófa, ha csak egy keretegyezmény születne, nem pedig egy kötelező erejű megállapodás.
A közelgő koppenhágai csúcsról készült előzetes cikkeinket itt olvashatja.