"Hisszük, hogy egy napon - ahogy a prófécia mondja - eljön az Antikrisztus" - olvasható az amerikai szélsőséges csoport, a Hutaree-milícia oldalán. A Hutaree feltételezett tagjaira múlt hétvégén csaptak le az FBI ügynökei Michigan, Indiana és Ohio államokban. A csoport kilenc tagját fogták el, akiket emberölésre és robbanószerkezetek használatára való előkészületttel vádoltak meg.
A BBC szerint a csoport tagjai többek között azt tervezték, hogy megölnek egy rendőrt, majd a temetésére összesereglő többi rendőrrel a szertartás alatt végeznek robbanószerkezetek segítségével. Elfogásuk elég jelentős esemény volt, a rajtaütés után nyilatkozott róluk Eric Holder amerikai főállamügyész is, aki kormányellenes szélsőségeseknek nevezte a csoport tagjait.
Az ügyészek szerint áprilisban akarták végrehajtani a támadást. A lőfegyverekkel és házi készítésű bombákkal elkövetett támadások után visszahúzódtak volna egy gyülekező helyre, ahol a végsőkig kitartottak volna a rendőrökkel szemben. A vádirat szerint egyszerűen "háborút akartak szítani az Egyesült Államokban".
Az elfogott csoport vezetője a 44 éves David Stone volt, akit egyszerűen Hutaree Kapitánynak hívtak a többiek - írta az esetről a Chicago Sun-Times. Az újság szerint Stone két fia, Joshua és David, Jr. is benne voltak a tervben, a temetésre érkezők megtámadásában vettek volna részt. "Eljött az idő, hogy leállítsuk őket" - mondta Barbara McQuade ügyész az AP-nek kedden.
"Keresztény dolognak indult"
A milícia honlapján számos bibliai idézet és egy video is található, amin terepruhás, fegyveres emberek gyakorlatoznak egy erdőben. Az AP szerint a tréningeket 2008-ban kezdték a michigani erdőségekben. A Hutaree név a csoport honlapja szerint azt jelenti, hogy "Krisztus harcosa". Címerükben egy fekete kereszt, két vörös lándzsa és a CCR rövidítés szerepel (Colonial Christian Republic, azaz Gyarmati Krisztusi Köztársaság). Egy névtelenséget kérő rendőrtiszt a Newsweeknek azt állította, hogy a Hutaree viszonylag kis csoport volt, körülbelül 50 taggal.
"Ez egy keresztény dolognak indult" - mondta Donna Stone, a szektavezér egykori felesége. "Eljársz a templomba. Imádkozol. Gondját viseled a családodnak. Úgy gondolom, David kezdett ebben túl messzire menni" - állította volt férjéről a múlt hétfői bírósági meghallgatás után. Az egyik letartóztatott felesége számára egy kis keresztény baráti körnek tűnt a milícia. "Krisztus-szeretők, jobboldaliak, szóval miért gondolnák azt, hogy valami rossz van ebben, nem?" - tette fel a kérdést. Szerinte a szövetségi ügynökök elkobozták férje fegyvereit és bombák után kutatták át a házat, pedig szerint "nem is tudhatta, hogy kell bombát készíteni".
Az egyik vádlott, a 33 éves Jacob Ward édesanyja azt mondta a hatóságoknak, hogy múlt nyáron a család néhány tagja elvette fiától AK-47-es fegyverét és félautomata pisztolyát, mert úgy ítélték meg, a férfival nincs minden rendben, segítségre szorul.
Gyakorlatoznak a hutaree-k
Apokalipszis és kormányellenesség
Az amerikai fegyveres csoportok tevékenységét figyelő Southern Poverty Law Center (SPLC) nevű szervezet munkatársa, Heidi Beirich szerint a Huntaree nem elszigetelt csoport. Erre utal szerinte, hogy a Myspace közösségi oldalon 350 követőjük van, akik közül többen más hasonló fegyveres csoportokhoz tartoznak.
A Southern Poverty Law Center szerint a kormányellenes szélsőséges csoportok száma 2008 óta 149-ről 512-re emelkedett. Közös bennük, hogy gyűlölik a bevándorlókat, aggódnak az amerikai gazdaság helyzete miatt és nem szeretik Barack Obama elnököt. Jellemző ezekre a csoportokra a holokauszttagadás, a homofóbia és a rasszista propaganda. A legtöbb csoport Texasban működik (66), de Kaliforniában is talált a szervezet 60 ilyen közösséget. "A Hutaree szokatlan abból a szempontból, hogy keveri a vallási, apokaliptikus képeket a kormányellenességgel" - mondta Beirich.
A szélsőséges csoportok tevékenységét jelzi, hogy Obama 2009 elején történt beiktatása óta a hatóságok szerint hat rendfenntartót öltek meg radikális fegyveres csoportok tagjai. Több embert pedig azzal a gyanúval vettek őrizetbe, hogy Obama meggyilkolását tervezték.
Román neonácik és Darwin
Az amerikai állampolgárok az amerikai törvények alapján fegyvert viselhetnek és milíciákat alapíthatnak. Az SPLC térképes adatbázist vezet Gyűlölettérkép néven a Huntareehez hasonló csoportokról, amelyeknél a fegyveres erő gyűlöletkeltéssel párosul. A letartóztatások egyik helyszínén, Michigan államban például 26 csoportot tartanak nyilván. Olyan milíciák vannak köztük mint a neonáci Romanian National Vanguard (Román Nemzeti Élgárda), a fehér fajvédő Charles Darwin Research Institute (Charles Darwin Kutatóintézet), a fekete szeparatista New Black Panther Party (Új Fekete Párduc Párt). A térkép szerint többek között Ohióban is működik a Magyarországon 2005-ben feloszlatott Vér és Becsület nevű szervezet, néhány csoport - például a Ku Klux Klan vagy a Firm 22 - pedig több államban is jelen van.
Az SPLC kutatója szerint David Stone és a Huntaree többi elfogott tagja úgy érezhette, hogy most jött el az idők vége. "Szélsőséges kormányellenes elképzeléseik vannak. Haragot és gyűlöletet éreznek a központi kormány iránt... Ezek tényleg katonai jellegű csoportok".