Teljesen hibás döntésnek nevezte Ignacio Carrasco de Paula, a Pápai Életvédő Akadémia elnöke, hogy az orvosi-élettani Nobel-díjat a mesterséges megtermékenyítés egyik úttörője, Geoffrey Edwards kapta. Carrasco szerint a díjat odaítélők semmibe vették azokat az etikai kérdéseket, amelyeket az ilyen kezelések felvetnek, például a mesterséges megtermékenyítések során rengeteg emberi embriót semmisítettek meg
Carrasco elismerte, hogy a mesterséges megtermékenyítés fontos az emberi szaporodás szempontjából, de Edwards kezelése nélkül ma szerinte nem létezhetne petesejt-kereskedelem, és "nem létezne ilyen sok, embrióval teli mélyhűtő a világban". "A legjobb esetben beültetik őket egy méhbe, de legvalószínűbb sorsuk, hogy végül hagyják őket elpusztulni, és ez olyan probléma, amelyért az új Nobel-díjas a felelős."
Carrasco, aki egyben a Vatikán bioetikai ügyekben nyilatkozó szóvivője, azt is közölte, hogy személyes véleményét tolmácsolta.
A most kitüntetett Geoffrey Edwards, a mesterséges megtermékenyítési eljárás, köznapi nevén a "lombikbébi" módszer kidolgozójának úttörő kutatója végezte el az első olyan sikeres mesterséges megtermékenyítést emberi embrióval, amelynek eredményeként 1978. július 25-én megszületett az első lombikbébi. Magyarországon évente 1500-2000 lombikbébi születik. Edwards díjáról ebben a cikkben, az aktuális Nobel-díjakról ezen a címkeoldalon olvashat bővebben.