Bolívia kivenné az 1961-es ENSZ Egységes Kábítószer Egyezményből azt a részt, amely megtiltja a kokalevél rágását. David Choquehuanca külügyminiszter jelenleg Európában lobbizik azért, hogy ehhez szövetségeseket szerezzen. Spanyolország már jelezte, hogy támogatja a kampányt.
A BBC írása szerint azonban az Egyesült Államok már készíti a formális tiltakozását, de arra vár, hátha más ország megelőzi őt ebben. A nemzetek ugyanis január 31-ig tehetnek kifogást Bolívia tervei ellen. Ha egyetlen ország kifogását sem regisztrálják, a változás életbe lép.
"Hogyan lehetséges, hogy a kokalevél, amely az identitásunk szimbóluma, ami ősi, büntetik"? - tette fel a kérdés diplomáciai útja előtt David Choquehuanca pénteken. A kokalevelet évezredek óta használják az Andokban, szent orvosi szerként tisztelik.
Evo Morales bolíviai elnök - aki ráadásul a kokatermesztők szövetségének feje - szintén régóta szorgalmazza a koka "békés célú" felhasználását, mely szerinte kulturális és vallási jelentőséggel bír, és különbözik a kokaintól. A növény felhasználásával már teát, lisztet, fogkrémet és röviditalt is gyártanak. A kokacserjét leginkább az ország fejletlenebb, középső vidékén, Chopare tartományban termesztik.
Új kokás üdítőital a boltokban
Közben kokalevelek felhasználásával készült új üdítőital került a boltok polcaira Bolíviában. Indoklásuk szerint ezzel próbálják elejét venni annak, hogy a cserjéből kábítószer készüljön. A Coca Brynco elnevezésű italt hivatalos ünnepség keretében mutatták be a vásárlóknak az ország fővárosában, La Pazban. A vállalkozás Evo Morales támogatását is bírja.
Bolívia - Kolumbia és Peru után - a világ harmadik legnagyobb kokatermesztője. A magasan fekvő országban, 2008-as adat szerint 30 500 hektárnyi területet borítanak kokacserjék.
Bolíviában ez már a második kokaital a piacon. A tavaly bemutatott márka a Coca Colla nevet kapta. A dél-amerikai ország célja, hogy üdítői felvegyék a versenyt a híres amerikai kólákkal. A gyártók egyelőre napi négyezer liter előállítását tervezik.