Már több százezer ember gyűlt össze a kairói Tahrír téren, hogy részt vegyen a Hoszni Mubarak egyiptomi elnök leváltására szervezett meneten. Az [origo] helyszínen tartózkodó munkatársa szerint van, aki egymilliósra becsüli a tömeget. Nem csak a tér, de a környező utcák is tele vannak emberekkel, nagyon jó a hangulat, a tömegben sok a nő és a gyerek is, együtt tüntetnek a családok. Az emberek zenélnek, és jelszavakat skandálnak, a legnépszerűbb a "Tűnj el!" és a "Meg kell buktatnunk a rendszert!" - jelentette tudósítónk a Tahrír térről.
A téren már az erkélyekről is emberek lógnak, a tömeg tapsol, tudósítónk szerint olyan az egész, mintha a világ legnagyobb utcai buliján lenne. Az utcákon rengeteg az egyiptomi zászló, sok zászlón együtt szerepel a kereszt és a félhold, az emberek azt hangoztatják, hogy most nincs vallás, mindenki egyiptomi.
"Ez nem politikai tüntetés, egész Egyiptom itt van" - mondta az [origo]-nak Ajman Núr ellenzéki politikus. Núr a világi liberális beállítottságú al-Gad (Holnap) párt vezetője, aki 2005-ben 7 százalékot szerzett az elnöki választáson Mubarakkal szemben, majd négy évre börtönbe került. "Mubaraknak nincs már esélye, a hadsereg nem fog közbelépni, és a tüntetések addig fognak nőni, folytatódni, amíg le nem köszön" - mondta tudósítónknak.
Gyülekeznek a tüntetők a Tahrír téren. További képekért kattintson a fotóra!
Núr azt mondta, ő is indulni fog a választásokon, amelyeken olyan választási törvényre lenne szükség, amely tiszteletben tartja az emberek akaratát. Az ellenzéki politikus szerint Egyiptom baráti viszonya a nyugati országokkal és az Izraellel nincs veszélyben. Tudósítónk a téren több olyan plakátot is látot, amelyen Mubarakra Dávid-csillagot festettek.
A hadsereg semlegességet ígér
Az egy hete tartó egyiptomi tüntetéssorozat kedden érkezett fordulópontjához, miután az egyiptomi hadsereg hétfőn este egyértelművé tette, hogy nem hajlandó részt venni a tüntetések erőszakos letörésében. A hadsereg vezetői közölték, hogy legitimnek tartják az egyiptomiak követeléseit, majd hozzátették, hogy a csapatok "nem fognak erőszakhoz folyamodni Egyiptom nagyszerű népével szemben".
Korábban nem volt egyértelmű, hogy a katonák kinek az oldalán állnak, hiszen eredetileg Hoszni Mubarak egyiptomi elnök hívta be őket a városokba a rend fenntartására a rendőrség kudarca után, a fegyveres erőket azonban a tüntetők is éljenzéssel fogadták. A zavargásokról tudósító külföldi lapok szerint napok óta a hadsereg kezében volt Egyiptom sorsa, és a tábornokok döntésétől függ, hogy Mubarak elnök rezsimje túléli-e a tüntetéseket, vagy győznek a tiltakozók.
(A keddi tüntetés hátteréről és a lehetséges kimeneteléről ebben a cikkünkben olvashat bővebben, az egyiptomi forrongásokról szóló összes írásunkat pedig ezen az oldalon találja összegyűjtve.)