Plágiummal gyanúsítja Schmitt Pál köztársasági elnököt a hvg.hu, mert a lap szerint az államfő doktori disszertációjának része szóról szóra megegyezik egy bolgár sportkutató 1987-es tanulmányának szövegével. Az elnök hivatala visszautasítja a vádakat, Schmitt [origo]-nak nyilatkozó egyik egykori opponense szerint pedig politikai támadásról van szó. Plágiumvádak szép számmal értek külföldi politikusokat a közelmúltban: Németországban egy miniszter bukott bele az ügybe, Ukrajnában a fordító vitte el a balhét az elnök helyett.
A Copyberg-ügy
Karl-Theodor zu Guttenberg német védelmi miniszter 2007-ben megvédett, az amerikai és európai alkotmányos jog fejlődéséről írt doktori dolgozatáról februárban derítették ki, hogy a szövegnek körülbelül a felét más munkákból ollózta össze. A választókerületében népszerű arisztokrata származású politikust Copy-Paste Zu Copyberg vagy Zu Googleberg bárónak kezdték csúfolni a német sajtóban. Hiába tartott ki mellette sokáig Angela Merkel német kancellár, végül már több mint 50 ezer doktoranduszhallgató és kutató csatlakozott a leváltását követelő nyílt levélhez, majd a Baureutyhi Egyeteme visszavonta doktori fokozatát, és Gutenberg tavaly márciusban lemondott posztjáról.
Német lavina
Esete valóságos lavinát indított el Németországban. Májusban Silvana Koch-Merin a német Szabaddemokrata Párt európai parlamenti képviselője, az EP egyik alelnöke volt kénytelen lemondani posztjáról, miután kétségek merültek fel doktori disszertációjának eredetiségével kapcsolatban. A 2001-ben a Heidelbergi Egyetemre benyújtott dolgozatról egy német tényfeltáró honlap írta meg, hogy kétségbe vonható az eredetisége. Koch-Mehrin tavasszal lemondott EP-alelnöki, és pártja EP-frakcióvezetői posztjáról, de képviselőségét és doktori címét megtartotta. Utóbbit tavaly júniusban visszavonta az egyetem, alig nyolc nappal azután, hogy az ipari-, kutatási- és energiaügyi bizottság tagja lett. A támadások hatására utóbb erről a posztról is lemondott.
Más szerzők nevének fel nem tüntetése miatt vették el doktori címét egy másik német szabaddemokrata EP-képviselőnek, Jorgo Chatzimarkakisnak is. Chatzimarkakis a 2000-ben a Bonni Egyetemen leadott dolgozatában ugyan használt lábjegyzeteket, de ezekből sok helyen hiányzott azoknak a szerzőknek a megnevezése, akiktől az adott szövegrész származott. Chatzimarkakis azt állította, hogy a gyakorlat Oxfordban ragadt rá az 1990-es években, és kritizálta opponenseit, akik szerinte elnézték neki a hanyagságot.
Van, aki visszaküldte doktori címét
Németországban a VroniPlag Wiki nevű, plagizált disszertációkra specializálódott honlap robbantotta ki a botrányok többségét. Chatzimarkakis dolgozatának 71, Koch-Merinének 34 százalékát találták másoltnak.
Rajtuk kívül Matthias Pröfrock, a baden-württernbergi parlament kereszténydemokrata képviselője (53 %), Veronica Sass Edmund Stoiber korábbi bajor miniszterelnök lánya (54%), illetve Uwe Brinkmann (26%) a német Szociáldemokrata Párt ifjúsági tagozatának korábbi vezetője dolgozatáról derítették ki, hogy koppintást tartalmaz, aminek hatására az érintett egyetemek vissza is vonták doktori címeiket, illetve Brinkmann maga küldte vissza doktori kinevezését a Hamburgi Egyetemre.
Ukrajnában tavaly októberben merült fel, hogy Viktor Janukovics elnök új könyve, az Opportunity Ukraine (ukrán lehetőség), nem teljesen saját kútfőből fakadhat. A könyvben mások által írt újságcikkek, képviselői beszédek, sőt egy kollégiumi dolgozat részleteit fedezték fel. A vádak miatt az angol nyelvű könyvet tavaly nyáron, az ország függetlenségének 20. évfordulójára kiadó osztrák Mandelbaum jelezte, a könyv fordítója szólt nekik, hogy több lábjegyzet kimaradt, ezért nem feltétlenül szerepelnek benne bizonyos szövegrészekre vonatkozó források. Az osztrák írószövetség ezért visszalépet attól, hogy támogassa a könyv bemutatását a frankfurti könyvvásáron.
A fordító vitte el a balhét
A koppintást az Ukrajnyiszka Pravda ukrán lap egyik újságírója vette észre. Utóbb a könyv fordítója elismerte, hogy "a jobb olvashatóság érdekében" törölt a könyvből több lábjegyzetet, és bocsánatot kért.
Franciaországot sem kerülték el a plágiummal kapcsolatos politikai botrányok. A korábban Nicolas Sarkozy elnök alatt az emberi jogok, majd a sportügyek államtitkáraként dolgozó, de a kormánypártból a Radikális Pártba távozó Rama Yadét egy közoktatási témában írt könyv miatt támadta meg Jean-Michel Muglioni filozófus, a Francia Filozófiai Társaság elnöke. Yade szerint ő a források között megemlítette Muglioni nevét, és "szabad kölcsönzésnek" nevezte az ügyet.
Rama Yade egyik korábbi kollégája, Frédéric Lefebvre kereskedelmi államtitkár tavaly tavasszal írt könyvet kereskedelmi kérdésekről. A Slate.fr francia internetes portál azonban bebizonyította, hogy a könyv sok részletét a Wikipédia online lexikonból másolta a kötetbe a szerző. Az államtitkár elismerte, hogy alkalmanként megfeledkezett a forrás említéséről, de azt állította, hogy ez a könyvnek csak kis részét érintette.
Moamer Kadhafi meggyilkolt líbiai diktátor jelenleg líbiai őrizetben ülő fiát is koppintással vádolták meg tavaly tavasszal. Szaif al-Iszlam Kadhafi a tekintélyes London School of Economics-on tanult 2003 és 2008 között, minek végén diplomát és doktori fokozatot szerzett. Tavaly tavasszal azonban - a líbiai forradalom kitörését követően - felvetődött, hogy szakdolgozatait nem maga írta, illetve, hogy egyes részeiket másoktól plagizálta. A neves londoni közgazdasági iskola tavaly március elején vizsgálatot indított ennek tisztázására.