Los Angelesben is tiltakozó demonstrációt tartott az örmény diaszpóra Ramil Safarov kiadatása miatt. Az örmény katonatársa meggyilkolása miatt Magyarországon életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt azeri katonatisztet múlt pénteken adta ki a magyar kormány Azerbajdzsánnak. Hazaérkezése után a férfit elnöki kegyelemben részesítették, és nemzeti hősként ünneplik.
Safarov szabadon engedése után világszerte tiltakozó tüntetéseket tartottak az örmény diaszpóra tagjai és az Örményországgal szolidaritást vállalók. Az [origo] olvasója, a Los Angelesben tanuló Kaibinger Máté részt vett a csütörtöki demonstráción.
Kaibinger Máté felvétele
A tüntetést Örmény ifjúsági szervezetek hirdették meg a helyi Magyar Konzulátus elé Hollywood közelében, de bárki csatlakozhatott, aki egyetért az üzenetével - írta az [origo]-nak küldött beszámolójában Máté. "Körülbelül 400 ember vett részt a demonstráción, békés menetelést hajtottak végre az utcán, rendőri felügyelet mellett. A mellékelt képeken látható feliratokat skandálta a tömeg, de a legjellemzőbb felkiáltások, melyeket hangosan, teli torokból ordítva ismételgettek, azok 'Szégyen rád, Magyarország!', 'Safarovnak börtönben a helye', 'Mit akarunk? Igazságot. Mikor akarjuk? Most', 'Vér tapad a kezedhez, Budapest'.
Rengeteg transzparens bírálta Magyarországot, de leginkább Orbán Viktorra és a magyar kormányra voltak kihegyezve az üzenetek, melyeket táblákra írva a fejük fölött tartottak az emberek. Jó pár helyi tévétársaság megjelent, interjúkat adott néhány résztvevő. Katonai szervezet is képviseltette magát, egy idősebb tábornok érkezett néhány egyenruhás kísérőjével, és beszélt a kamerába a helyzetről - írta az egyetemista.
Agressziónak jelét nem észlelte, de ahogy fogalmazott: "nem szívesen adtam volna senki tudtára, hogy magyar vagyok. Rossz érzés volt hallani és látni, ami történik. Magyarként. Úgy, hogy semmi közöm az ügyhöz és mégis kellemetlen lenne felvállalnom a hovatartozásomat. Kérdőre vonnának, vádolnának az emberek, és gyűlölettel néznének rám".
Kaibinger Máté felvétele
Az ügyről szóló összes [origo]-s cikket itt olvashatja.