Napok óta kiterjedt erdő- és bozóttüzekkel küzdenek az Egyesült Államok Arizona államában, és a meteorológiai előrejelzések sem kecsegtetnek azzal, hogy enyhülhet a természeti csapás.
Az állam fővárosától, Phoenixtől északnyugatra fekvő térségben hétfőre már több mint 60 hektáros területen tombolt a tűzvész, a lángok több mint 200 lakóházat pusztítottak el, több település lakosságát is ki kellett telepíteni. A térségben fekvő Yarnellben például az épületek felét elpusztította a tűz.
Az autóikkal távozó helyi lakosokat fekete füstpamacsok kísérik, sokan biztos távolból szemlélik: vajon az ő otthonukat is elérték-e a lángok - írja a CNN amerikai hírtelevízió hírportálja. A tüzet feltehetően villámlás okozta, és a rendkívül száraz és forró időben gyorsan terjed. A lángokkal 200 tűzoltó küzd, de dolgukat a rendkívül meleg és száraz időjárás, és a kiszámíthatatlan szél is nehezíti.
A tűznek egyelőre nincs civil áldozata, viszont a helyi tűzoltóságot rendkívüli tragédia érte: 19, kimondottan erdő- és bozóttüzek oltására kiképzett tűzoltó lelte halálát a lángok között. A 2001. szeptember 11-i USA-ellenes terrortámadások óta nem vesztette életét ilyen sok tűzoltó az USA-ban egyetlen esemény alatt.
Az eredetileg közeli Prescottból érkező csapat feladata az lett volna, hogy az aljnövényzetet eltávolítsa, a földet felásva éghető anyagoktól megszabadított védővonalat hozzon létre, és ezzel megakadályozza a tűz továbbterjedését a Phoenxitől 130 kilométerre északkeletre fekvő Yarnell közelében.
"Normál körülmények között úgy ásunk tűzvédelmi árkot, hogy biztos menekülési útvonalunk, és biztonsági zónát is kijelölünk. Az ő biztonsági zónájuk nem volt elég nagy, a tűz egyszerűen megelőzte őket - idézte a CNN Art Morrisont, a helyi erdészet szóvivőjét.
Dan Fraijo prescotti tűzoltóparancsnok szerint legjobb és legelkötelezettebb kollégái vesztek oda. "Ezek azok a srácok, akik tíz kilométert gyalogolnak 20 kilogrammos felszerelésben. Az éjszakát is odakint töltik, miközben megpróbálják elzárni a tűz útját."
A tűzoltók kénytelenek voltak sátorszerű tűzvédelmi menedékeiket felállítani, miután körbevették őket a lángok. "Az egyik utolsó menekülési módszer, amihez egy tűzoltó folyamodhat, hogy olyan mélyre ás, amennyire csak tud, és tűzálló anyaggal borítja be magát, abban reménykedve, hogy a tűz átzúg fölötte, és ő túléli" - idézte a BBC a tűzoltóparancsnokot. "Erre bizonyos körülmények között 50 százalék esélyük van. Ez egy olyan extrém intézkedés, amit csak a legrosszabb körülmények esetén alkalmaznak."
Az arizonai rendőrség szerint a tűzoltóknál voltak tűzvédelmi takarók, de az adott körülmények között hatástalannak bizonyultak. "Egyeseket ilyen takarók alatt találtunk meg, de sajnos úgy tűnik, a lángok és a hőség túl nagy volt." Az elitegység két további tagját súlyos égési sérülésekkel vitték kórházba.
Barack Obama amerikai elnök hősöknek nyilvánította az elhunyt tűzoltókat, akik "polgártársaik élete és vagyona megmentéséért nagy veszélynek tették ki magukat". Jan Brewer arizonai kormányzó a "legsötétebb napnak" nevezte a tűzoltók halálának napját. John McCain arizonai szenátor, korábbi republikánus elnökjelölt közölte, minden amerikai a tűzoltókért és hozzátartozóikért imádkozik
Arizonában az USA nyugati részét sújtó hőhullámban másutt is lángra kapott az aljnövényzet. Phoenix egyik külvárosában dúló tűz miatt még az is felmerült, hogy kitelepítsék a hírhedt sátorvárost, a Maricopa megyei seriff sokat vitatott ötlete alapján a túlzsúfolt megyei börtönt tehermentesítő fogolytábort. Félő volt, hogy ellepi az elítélteket a füst.
A térségben - Arizonán kívül Kaliforniában is - napok óta rendkívüli hőség van. Több tucat ember került kiszáradás és hőguta miatt kórházba. Egyes helyeken 54 Celsius fokot mértek, ami már közel áll a kaliforniai Death Valleyben 100 éve mért hőségrekordhoz. 1913-ban itt mérték a földön a legmelegebb hőmérsékletet, akkor 56,7 Celsius fok volt a Furnace Creek Ranch-on. http://wmo.asu.edu/world-highest-temperature